HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Českí archeológovia zrejme našli časť klinca z Kristovho kríža

Ilustr - pixabay.com

V Milevskom kláštore na Písecku predstavili výnimočný archeologický objav, jednu z najvzácnejších kresťanských relikvií, schránku s odseknutou časťou klinca z Pravého kríža, teda kríža, na ktorom zomrel Kristus, píšu české noviny.

Ide sa o jednu z najvzácnejších kresťanských relikvií. Približne šesť centimetrov dlhý kus klinca archeológovia našli v dutine v trezorovej miestnosti kláštora. Novinárov na mieste o tom informovali  zástupcovia cirkvi a vedci.

„Z hľadiska historického, z hľadiska symbolického je toto ešte vyššie než relikviár svätého Maura. Maur je viac ako meter veľká a nádherne zdobená truhla. Klinec bol uschovaný a obložený pravým zlatom. A pre stredovekú komunitu mala táto vec cenu dvoch kláštorov,“ povedal pre ČTK archeológ Jiří Šindelář, ktorý sa na objave podieľal. Na klinci je vytvorený krížik z dvadsaťjeden karátového zlata. Schránku podľa dendrologického výskumu okrem iného tvorí dubové drevo zo 4. až 5. storočia.

Hodnotu klinca podľa Šindelářa nemožno vyčísliť. Milevský kláštor patril v stredoveku medzi jednu z najbohatších inštitúcií na území Česka. Preto je podľa vedcov reálne, že skutočne vlastnil klinec z Pravého kríža. Vtedajší predstavitelia kláštora vzácnosť starostlivo schovali pri nástupe husitstva.

„Pretože husiti zničili archív, nezachovala sa informácia, že taká vec tu bola,“ povedal Šindelář. Dodal, že v budúcom roku budú pravosť klinca overovať ďalšie vedecké expertízy.

HISTORICKÝ OBJAV: Archeológovia objavili v Egypte podzemný labyrint s 3000 miestnosťami

Kardinál Dominik Duka v Milevsku uviedol, že týmto nálezom sa kresťanstvo vracia ku koreňom. Navyše sa vraj potvrdzuje, že územie republiky bolo z historického hľadiska významným priestorom. „Neboli sme iba okrajovou časťou. Odohrávali sa tu dôležité udalosti už z doby keltskej a germánske. Ukazuje sa, že kresťanstvo sa tu nezačínalo byzantskou misiou svätých Cyrila a Metoda,“ pripomenul Duka príchod vierozvestcov na Veľkú Moravu v 9. storočí.

Dutina v trezorovej miestnosti, v ktorej bola schránka uložená, má rozmery 26×16 centimetrov. K trezorovej miestnosti vedie tajná chodba nad jedným poschodím. Archeológovia ju objavili na jar. Chodba má rozmery 60×60 centimetrov a s jej prieskumom pomáhali speleológovia. Veko schránky pôvodne tvoril masívny zlatý plech s tepaným nápisom IR. „Písmená je možné v danom kontexte chápať ako skratku pre latinské – Iesus Rex, teda Ježiš Kráľ,“ uviedol Šindelář.

V egyptskom Luxore sa podaril historický objav! Archeológovia sú v úžase

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info