Po tom, ako Matovič vyzval Sulíka na podanie demisie, SMER ho upozorňuje na ďalšieho ministra, ktorý by sa s takým krokom mal poponáhľať. Je ním minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský, píšu topky.
„Nie je totiž náhodou, že v jednom z prieskumov skončil minister Mičovský medzi najnedôveryhodnejšími členmi súčasnej vlády. Od začiatku, čo zasadol na post šéfa agrorezortu je vidieť, že jeho manažérske a komunikačné schopnosti sú na bode nula.“ Píše na portáli topky.sk navrhovateľ ďalšej demisie v kabinete premiéra Matoviča – Richard Takáč, podpredseda strany SMER – sociálna demokracia.
Takáč začína chronologicky: „Už po prvých týždňoch vo funkcii od neho (ministra Mičovského – pozn. red. HD) odišla pravá ruka, a to štátny tajomník Samuel Vlčan. Do toho prišiel prvý rozkol s poľnohospodármi. Miesto toho, aby ich minister spájal, on ich začal rozdeľovať na rodinných, malých, stredných a veľkých. Spor s poľnohospodármi sa začal hrotiť, keď museli pod nátlakom podpísať dodatky k nájomným zmluvám, kde im zvyšovali nájomné za štátnu pôdu, a minister chcel ďalej presúvať finančné prostriedky z I. do II. piliera.
„Mičovský bol pozitívny, vláda má byť v karanténe. A na doživotie,“ tvrdí Harabin
Takáč pripomína, že počas prvej vlny pandémie sa slovenskí poľnohospodári a potravinári starali o to, aby sme na Slovensku mali dostatok čerstvých potravín. „Pracovali deň – noc, ale miesto poďakovania im došli zvýšené platby za využívanú pôdu. Tu sme ho ( Mičovského – pozn. red. HD) dokonca pristihli pri klamstve, keď minister tvrdil, že zvýšené nájomné vyplýva z nariadenia Európskej komisie. A to nie je pravda. Brusel chcel poznať len odpovede na niekoľko otázok, ale žiadnym listom nenariadil ministerstvu zvyšovať obvyklé nájomné za pôdu.
Že na ministerstve čosi nie je v poriadku bolo podľa Takáča vidieť aj pri ďalších personálnych otázkach. Blízky okruh ministra Mičovského opustil šéf poradného tímu i ďalší poradcovia, ktorí mali byť ministrovi vždy po ruke. Pri ich odchodoch bolo značné množstvo otáznikov. „Ukazuje sa však, že Mičovského manažérske schopnosti sú nedostačujúce. Výsledkom zlej a hustej atmosféry v agrorezorte bolo, keď po pár mesiacoch odišiel aj šéf Pôdohospodárskej platobnej agentúry Tibor Guniš.“
Mičovský má na ministerstve človeka, ktorý je spájaný s kauzou Dobytkár
„Obrovský šok nastal, keď minister Mičovský odvolal svojho korunného princa, riaditeľa štátnych lesov SR, ktorý vo svojej pozícii vydržal len päť mesiacov. Pritom práve k lesom mal Mičovský, ako lesník, najbližšie. Aj jeho exporadca Ondráš poukázal na to, že všetci ľudia, ktorí skončili, odmietli robiť personálne rošády na ministerstve a dosadzovať ľudí z politických kruhov. Ministerstvo kolabuje, kolabuje PPA bez svojho šéfa. Ohrozené sú dotácie pre poľnohospodárov, podniky márne čakajú na pomoc pri pandémii.“
Smerák takáč píše, že vyššie uvedené je „slabá a chabá vizitka ministra Jána Mičovského za deväť mesiacov práce na ministerstve. Najvyšší čas prehodnotiť svoje ďalšie pôsobenie. Bude premiér Matovič žiadať jeho demisiu? A dá mu deadline do Vianoc či do Troch kráľov?“ Pýta sa podpredseda opozičnej strany na záver svojej verejnej úvahy.