HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Izraelskí agenti hackli telefóny novinárov z televíznej stanice Al-Džazíra

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Podľa kanadského výskumného laboratória bolo 36 osobných telefónov, ktoré patrili zamestnancom televíznej stanice Al-Džazíra, hacknutých „vládnymi agentmi“, ktorí na útok použili kontroverzný špionážny nástroj neslávne známej izraelskej skupiny NSO, informuje portál RT.

Správu v nedeľu vydalo laboratórium Citizen Lab, pričom špecializovaný výskumný tím z univerzity v Toronte uviedol, že telefóny, ktoré patria zamestnancom televíznej siete, vrátane novinárov, producentov, či vedúcich pracovníkov, boli v júli a auguste tohto roku napadnuté a hacknuté „neviditeľným softvérom pomocou aplikácie IMessage“.

Toto zneužitie umožnilo páchateľom útoku, ktorých Citizen Lab označil za „vládnych agentov“ zo Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov, infikovať telefóny spyvérom bez toho, aby novinári museli kliknúť na škodlivé odkazy.

Občianske laboratórium vo svojej správe uviedlo, že tajné techniky použité pri útoku „boli sofistikované“ a teda „ťažko odhaliteľné“, keďže „ciele“ ani nevedeli o podozrivej aktivite.

Mutácie koronavírusu evidujú aj v ČR, podľa odborníkov však nie sú hrozbou

Hacknutie mohlo zostať nezistené, nebyť reportéra Tamera Almisshala, ktorý mal pocit, že jeho telefón by mohol byť špehovaný, a nechal vedcov preskúmať jeho zariadenie. Niekoľko mesiacov potom vedci zistili, že jeho osobný telefón navštívil webovú stránku, ktorá bola infikovaná spyvérom Pegasus od skupiny NSO bez toho, aby Almisshal vôbec klikol na škodlivý odkaz.

Objav podnietil rozsiahle pátranie po ďalších možných obetí medzi zamestnancami stanice Al-Džazíra, čo nakoniec viedlo k tomu, že Citizen Lab a IT jednotka kanála identifikovali celkovo 36 osobných telefónov, ktoré boli úspešne napadnuté „štyrmi operátormi zo skupiny NSO“.

Koronakríza v Rusku môže skončiť začiatkom roku 2021, tvrdí šéfka dozorného orgánu pre zdravie

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info