fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Smer-SD podáva podnet na ÚS pre prijatú novelu ústavy

TASR - Pavol Zachar

Smer-SD podáva na Ústavný súd (ÚS) SR podnet v súvislosti s novelou ústavy súvisiacou s reformou justície, ktorú Národná rada (NR) SR schválila minulý týždeň. Namieta v ňom oblasť upravujúcu kompetencie ÚS posudzovať súlad ústavných zákonov s ústavou samotnou. Informoval o tom predseda strany Robert Fico na štvrtkovej tlačovej konferencii.

„Máme 30 podpisov, návrh ide na ÚS,“ povedal Fico s tým, že ide o špecifickú situáciu. Hovorí o odobratí kompetencie Ústavného sudu. Skonštatoval, že ustanovenie má platiť od 1. januára 2021 a je presvedčený, že vláda úmyselne zdržiava jeho publikovanie v Zbierke zákonov, pretože je to dôležité pre nadobudnutie jeho platnosti. „Preto podávame tento návrh,“ poznamenal s tým, že navrhnú pozastavenie účinnosti ustanovenia. Ide podľa neho o „vážny prešľap “ koalície proti právnemu štátu. Zdôraznil, že ÚS taktúto právmoc musí mať.

Šéf Smeru-SD ešte avizoval, že plánujú aj ďalšie podania v súvislosti s novelou ústavy. „Materiál je veľmi komplikovaný, ale predpokladám, že by sme to mohli zvládnuť budúci týždeň,“ ozrejmil. Dodal, že počkajú aj na to, ako sa koalícia zachová v súvislosti s núdzovým stavom.

Meniť Ústavu SR v núdzovom stave, pripomína časy nástupu nacizmu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info