HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Veľkolepý nebeský ohňostroj – Geminidy máme práve nad hlavami

Ilustračný obrázok/pixabay
V noci vyvrcholil prelet meteorického roja Geminidy. Hviezdni pozorovatelia, ktorí ho premeškali, sa však nemusia obávať. Nebeský ohňostroj bude pokračovať ešte niekoľko dní, informuje portál RT.

Mnoho ľudí v astronomickej komunite považuje Geminidy za vyvrcholenie roku. „Hviezdy“ často padajú aj vo frekvencii 50 meteorov za hodinu. Záznamy očitých svedkov z celého sveta zachytili fenomén spôsobený  troskami asteroidu 3200 Phaethon.

„Na severnej pologuli sa frekvencia dopadu blíži k 60 meteorom za hodinu,“ napísali predstavitelia NASA. „To znamená, že môžete očakávať, že vo vrcholnej fáze uvidíte na temnej oblohe priemerne jedného Geminida za minútu.“ Priamy prenos z udalosti prináša aj online observatórium Slooh, ktoré na diaľku ovláda množstvo ďalekohľadov po celom svete.

Talianska Etna znovu vybuchla

Tí, ktorí chcú zahliadnuť meteorické divadlo, by sa mali sústrediť na súhvezdie Blížencov, teda bod, z ktorého meteority zjavne pochádzajú (odtiaľ pochádza aj názov). Podľa NASA sú najlepšie podmienky na pozorovanie od polnoci do štvrtej ráno.

Ako vždy, radou pre tých, ktorí dúfajú, že sa budú pozerať na meteorický roj, je dostať sa čo najďalej od zdrojov svetelného znečistenia, počkať 30 minút, kým sa vaše oči prispôsobia tme, teplo sa obliecť a priniesť si stoličku alebo deku. Stáť hodiny s pohľadom na oblohu vám môže privodiť problémy s krčnou chrbticou.

Na pobreží Kaspického mora sa objavilo niekoľko stoviek mŕtvych tuleňov a nikto nevie prečo (VIDEO)

NASA tiež odporúča nezanedbávať zvyšok oblohy, pretože prílišné zameranie na súhvezdie Blížencov zníži pravdepodobnosť pozorovania krátkych stôp meteorov z rôznych uhlov pohľadu. Vzhľadom na to, že Geminidy letia rýchlosťou 35 km za sekundu alebo 40-krát rýchlejšie ako guľka, budete mať väčšiu šancu vidieť čo najviac meteorov.

Vrchol dopadu sa, našťastie, prekrýva s takmer novým mesiacom, čo znamená tmavšiu oblohu, proti ktorej budú meteory jasne horieť a nič vám nebude brániť vo výhľade.

USA usporiadajú svetový summit o klíme, znovu sa chcú pripojiť k parížskej dohode

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info