fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Také slovenské. Čekanove testy zaradili medzi najlepšie na svete, Matovič ho kritizoval

Pavol Čekan / Twitter (@MultiplexDx)

Komentár Ivana Brožíka

Vraj chce na tom zarobiť, preto ich presadzuje. „On je výrobca PCR testov, treba to aj takto brať.“ Povedal svojho času Matovič podľa portálu refresher.sk v televízii JOJ

Fakt typicky slovenské. Študent manažmentu či čoho, ktorý si je/bol istý že jeho záverečná práca „je riadne odcitovaná,” keď ju vlastne dal napísať niekomu inému, hodnotí výsledky medzinárodne uznávaného vedca iba tak, mávnutím ruky a – parafrázovane – tým, že slovenský vedec chce na slovenských testoch zarobiť.

Biochemik a CEO spoločnosti Multipex DX, Pavol Čekan, informoval najnovšie o úspechu jeho firmy v oblasti PCR testov, ktoré boli vyhodnotené ako testy z najlepších na trhu.

„Náš rTEST(RT-PCR test pre COVID-19) bol evaluovaný jednym z najlepších referenčných laboratórií v EU, v Holandsku. Evaluácia dopadla výborne a rTEST splnil všetky podmienky citlivosti a senzitivity (pozrite vyžltený text). Týmto sa náš slovenský RT-PCR test zaradil medzi najlepšie testy na trhu. Veľká vďaka a gratulácia našim kolegom z BMC SAV a nášmu tímu MultiplexDX,“ napísal podľa portálu startitup.sk vedec na sociálnej sieti.

„Politici už by mali prestať improvizovať. Boj proti pandémii treba odovzdať vedcom“, tvrdí Čekan

Slovensko zháňa testy, hovorí sa o tom, že si ich „niekde musí požičať“. Pritom slovenský vedec na Slovensku vyvinul testy, ktorých kvalita patrí medzi absolútnu svetovú špičku. A Slovensko by ich nemuselo zháňať, nakupovať ani požičiavať, mohlo by ich vyrábať a dokonca aj vyvážať v čase, keď sa vyvažujú – tie kvalitné – po celej planéte zlatom.

Keby to nebol smutné, keby to takmer nevyznievalo ako sabotáž, bolo by to iba nesmierne trápne. Tak trápne, že súdny človek s priemernými morálno-etickými a bežne uznávanými mantinelmi by sa už na verejnosti nevyjadroval a ako je u nás slovným hitom – šúchal by niekde v kúte nožičkami.

Vedca Čekana sa treba verejne zastať a treba poukázať, tak isto verejne, na to, ako gazdujeme v tomto našom – naozaj sa to tlačí do klávesnice – banánistane. „Vyjadrenie premiéra Matoviča, že mu ide (Čekanovi – pozn. red. HD) o biznis s jeho PCR testami, keď volá po zdravom rozume ohľadom testovania, je neférové. Doteraz z toho, že vyvinul slovenské testy na diagnostiku COVID-19 nič nemal. Akurát ich daroval Slovensku, keď chýbali,“ povedala Zuzana Petková z nadácie Zastavme korupciu.

Vedec Čekan prichádza s riešením, ako ďalej v boji s pandémiou. Vypočuje ho premiér? 

Tak je to u nás so všetkým. A s každým, kto má niečo v hlave. U nás sa nežiadajú múdri, ba dokonca svetoví, ale iba hlúpi, hluchí a slepí – za socializmu sa im vravelo „podržtašky“. Dnes by sa malo dodať, že aj „držhubovia“.

Svet uznáva v kríze slovenského vedca s revolučným vynálezom proti kríze a slovenský premiér nad ním mávne rukou – chce sa iba nabaliť. Bože môj, aké je to prízemné, aké je to hlúpe, aké je to protislovenské!

Táto malosť nás už v týchto dňoch stojí denne od 20 do 40 ľudských životov. Ale nikomu to neprekáža, všetko je v poriadku. Tak to má byť. „Pořádek musí bejt, vy kluci pitomí, jinak byste lezli po stromech.“ Hovoril legendárny Švejk. A mám pocit, že sa na tie stromy víťazoslávne a budovateľsky vraciame.

Vedec Čekan Matovičovi: „Je nefér, aby som musel dokazovať, že ako vedec chcem Slovensku pomôcť“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info