fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Kombinácia Sputniku V s vakcínou AstraZeneca by mala vytvoriť dlhotrvajúcu imunitu

Ilustračný obrázok © Shutterstock

AstraZeneca, britský výrobca liekov, ktorý spolupracuje s Oxfordskou univerzitou na vývoji vakcíny proti Covid-19, plánuje spolupracovať s vývojármi ruskej vakcíny Sputnik V na výskume kombinovanej očkovacej látky, informuje portál Business Insider.

„AstraZeneca čoskoro začne s ruským výskumným ústavom Gamaleja skúmať, či je možné úspešne skombinovať dve vakcíny na báze adenovírusu,“ uviedla spoločnosť AstraZeneca v piatkovom vyhlásení.

Ruský fond priamych investícií (RDIF), ktorý financuje vývoj Sputniku V, túto správu potvrdil, pričom dodal, že klinické testovania sa majú začať koncom decembra.

„Kombinácia rôznych vakcín proti Covid-19 môže byť užitočná na zlepšenie imunitnej ochrany alebo na zlepšenie prístupnosti vakcín,“ uviedla v piatok AstraZeneca s tým, že „je tiež pravdepodobné, že kombinácia vakcín môže viesť k zlepšeniu dlhotrvajúcej imunity“.

Ruská vakcína Sputnik V má úspešnosť 98,5%

RDIF privítal spoluprácu medzi výrobcami vakcín, poznamenal jej výkonný riaditeľ Kirill Dmitrijev, ktorý tiež dúfa, že príklad budú nasledovať aj ďalší výrobcovia vakcín.

„Rozhodnutie spoločnosti AstraZeneca uskutočniť klinické testovania s použitím jedného z dvoch vektorov Sputniku V s cieľom zvýšiť účinnosť vlastnej vakcíny je dôležitým krokom k zjednoteniu úsilia v boji proti pandémii,“ dodal Dmitriev.

Vakcína od spoločnosti AstraZeneca nie je autorizovaná na použitie kdekoľvek na svete, pričom v novembri spoločnosť uviedla, že svoju vakcínu znovu otestuje, keď pripustila, že z prvé kolo testovania neprinieslo očakávané výsledky. Rusko udelilo povolenie na núdzové použitie vakcíny Sputnik V 11. augusta. Ide o prvú schválenú vakcínu proti Covid-19 na svete. Začiatkom decembra vývojári vakcíny uviedli, že má účinnosť až 98,5 percent.

Univerzita v Edinburgu identifikovala päť génov spôsobujúcich vážnu formu ochorenia Covid-19

Prečo výrobcovia liekov kombinujú rôzne vakcíny?

Vakcíny často vyžadujú viacnásobné dávky. Vakcíny spoločností Pfizer, Moderna a AstraZeneca vyžadujú dve dávky, ktoré sa podajú s odstupom dvoch až štyroch týždňov. „Je pravdepodobné, že kombinácia vakcín môže viesť k zlepšeniu dlhotrvajúcej imunity,“ uviedla vo svojom vyhlásení spoločnosť AstraZeneca.

Takáto prax by podľa spoločnosti mohla zlepšiť prístup k vakcínam, ako aj k flexibilnejším imunizačným programom. Samotný Sputnik V používa pri očkovaní dve dávky, avšak aj dva rôzne adenovírusové vektory, ktoré podľa inštitúcie Gamaleja z nej robia kvalitnejšiu vakcínu, ktorá vytvára silnejšiu a dlhodobejšiu imunitnú odpoveď.

Sankcie zabíjajú ľudí, ktorých majú chrániť, a podkopávajú celý systém ľudských práv, tvrdí OSN

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info