HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Rusko je na dobrej ceste k historicky najväčšej úrode obilia

Ilustračný obrázok / pixabay

Tohtoročná ruská úroda obilia má podľa ministerstva poľnohospodárstva dosiahnuť hodnotu až 131 miliónov ton, pričom ide o jednu z historicky najväčších úrod v krajine, informuje portál RT.

„Dnes môžeme s istotou povedať, že v roku 2020 naši poľnohospodári dosiahli jednu z najvýznamnejších úrod v nedávnej histórii krajiny,“ uviedol šéf ministerstva poľnohospodárstva Dmitrij Patrušev počas stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Posledné čísla prekonali predchádzajúce očakávania, keď ministerstvo v septembri uviedlo, že očakáva tohtoročnú úrodu obilia na úrovni 122,5 milióna ton. Historicky rekordná úroda bola 135,5 miliónov ton v roku 2017.

Brexit sa môže ešte oddialiť, rokovania by mali pokračovať, tvrdí Berlín

Ruská poľnohospodárska výroba za posledných šesť rokov vzrástla o 20 percent. Krajine sa podarilo ovládnuť viac ako polovicu globálneho trhu s pšenicou a stať sa najväčším vývozcom obilia na svete vďaka nárazovým zberom úrody a atraktívnym cenám.

Od začiatku roku 2000 sa ruský podiel na globálnom trhu s pšenicou zvýšil štvornásobne. V rokoch 2018-2019 dodalo Rusko na globálny trh 35,2 milióna ton pšenice. Predpokladá sa, že krajina si v nasledujúcich rokoch zachová vedúce postavenie na svetovom trhu.

Sankcie zabíjajú ľudí, ktorých majú chrániť, a podkopávajú celý systém ľudských práv, tvrdí OSN

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info