Z návrhu vicepremiéra Holého vychádza verejné obstarávanie ako eldorádo na kšefty s verejnými zdrojmi
10 | 12 | 2020 I Ivan Brožík

Vicepremiér Holý po dvoch mesiacoch zverejnil, ako má vyzerať revolúcia vo verejnom obstarávaní. Nielen na Úrade pre verejné obstarávanie návrh vyvolal ostrú kritiku.


Po dvoch mesiacoch od ohlásenia veľkých zmien v obstarávaní vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina) predložil na pripomienkovanie novelu zákona o verejnom obstarávaní. Zrušia sa podlimitné zákazky. Stavebné zákazky do sumy 5,35 milióna eur pôjdu priamo, teda mimo režimu zákona. Konštatuje e.dennikn.sk. Zmeny majú byť účinné od augusta 2021.

Podpredseda vlády Štefan Holý tvrdí, že novela výrazne skráti obstarávanie a zvýši transparentnosť. Jej návrh pripravoval za zatvorenými dverami, aspoň pred odbornou verejnosťou. Odmietal o nej hovoriť so šéfom Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslavom Hlivákom, s tretím sektorom a neodpovedal ani na novinárske otázky.

„Prístup pána Holého k takému kľúčovému zákonu a jeho neochota o ňom otvorene komunikovať sú zrejmé aj z toho, že novelu vsunul do legislatívneho procesu pred Vianocami a informoval o tom tlačovou správou s vetami, ktoré sú v rozpore s paragrafmi v novele,“ reagoval Hlivák pre e.dennikn.sk

Sulík a Holý neodovzdali načas majetkové priznania
Dvaja členovia vlády, vicepremiér pre ekonomiku a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) a podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina), neodovzdali načas svoje majetkové priznania. Čítať ďalej
12 | 05 | 2020 | SITA


Čo vyplýva z Holého návrhu:

Aj veľké nákupy budú na priamo. Zásadná zmena je, že sa zrušia podlimitné zákazky, čo znamená, že úrady aj obce budú môcť nakupovať na priamo tovary, služby aj stavebné zákazky do veľkých súm. Napríklad pre stavebné práce bude tento limit až do 5,35 milióna eur. Obce môžu na priamo, teda bez súťaže, kupovať tovary a služby do 214-tisíc eur.

Oponenti tvrdia:

"Znamená to, že nie všetci podnikatelia budú mať rovnaké príležitosti dostať sa k zákazkám a nebudú môcť v týchto zákazkách žiadať nápravu. Úrad navyše tieto zákazky nebude môcť skontrolovať," argumentuje Úrad pre verejné obstarávanie.

Z návrhu totiž nevyplýva, že všetky nákupy sa budú vopred zverejňovať. Akurát v centrálnom registri zmlúv sa majú zverejňovať ex-post všetky dohodnuté zmluvy.

"Úplne zlé je to, že sú z pôsobnosti zákona vyňaté podlimitné zákazky. Idú mimo zákon. Minimálne na úrovni samospráv to bude veľký priestor pre korupciu, ak to prejde," vraví pre e.dennikn.sk špecialista na verejné obstarávanie a partner advokátskej kancelárie AGM Partner Miroslav Cák.

"Mám viaceré výhrady k doteraz prezentovanému obsahu. Zorganizovala som aj stretnutie so zástupcami mimovládnych organizácií a zdieľam niektoré z ich obáv," povedala Veronika Remišová.

Matovič hovorí účelovo o zmluve, ktorá nespadala do kompetencie Úradu vlády, tvrdí Pellegrini
Predseda vlády Igor Matovič (OĽANO) hovorí podľa expremiéra Petra Pellegriniho (nezaradený) účelovo o zmluve, ktorá nespadala do kompetencie Úradu vlády (ÚV) SR a ani premiéra. Čítať ďalej
17 | 08 | 2020 | TASR


Novela má však zaviesť aj to, že ÚVO počas svojho konania nebude môcť žiadať informácie od orgánov činných v trestnom konaní alebo finančnej správy. „Takto ochrana verejného záujmu nevyzerá,“ hovorí Hlivák. Upozornil tiež, že v novele chýbajú systémové opatrenia pre postihovanie zneužívania uvoľnených pravidiel a pre „zníženie vplyvu politikov na verejné nákupy v podobe profesionalizácie verejného obstarávania“.

Avizované zmeny vo verejnom obstarávaní znamenajú demontáž ÚVO, tvrdí Raši
Avizované zmeny vo verejnom obstarávaní, ktoré v utorok (6. 10.) predstavil premiér Igor Matovič (OĽANO), znamenajú demontáž Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Myslí si to poslanec Richard Raši (nezaradený), ktorý pôsobí v novovzniknutej strane... Čítať ďalej
07 | 10 | 2020 | SITA