HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

SpaceX explodoval pri pristátí a Musk sa aj tak teší

Raketa spoločnosti SpaceX / Internet

Prototyp vesmírnej lode SpaceX explodoval pri pokuse o pristátie po svojom testovacom štarte z raketového zariadenia spoločnosti v Boca Chica v Texase, informuje Guardian.

Napriek katastrofickému ukončeniu šesť a pol minútového testu bol podnikateľ Elon Musk nadšený. „Mars, sme tu!!“ tweetoval. Raketa vesmírnej lode bola 16-podlažným prototypom ťažkej nosnej rakety vyvinutej Muskovou súkromnou vesmírnou spoločnosťou na prepravu ľudí a 100 ton nákladu pre budúce misie na Mesiac a Mars.

Testovací let mal dosiahnuť výšku 12 500 metrov. Prvýkrát pohon tvorili tri novo vyvinuté motory Raptor od spoločnosti SpaceX. SpaceX nevyjasnil, či raketa dosiahla takúto výšku. Musk bezprostredne po nehode uviedol, že „raketový tlak v palivovej nádrži bol nízky“ počas zostupu, „čo spôsobilo vysokú rýchlosť pri dotyku so Zemou“. Dodal, že SpaceX z testu získal „všetky údaje, ktoré sme potrebovali“, a označil fázu výstupu rakety za úspešnú.

Nemecké a švajčiarske médiá: Slovenská vláda plánuje ďalší lockdown

Spoločnosť SpaceX urobila prvý pokus o spustenie lode v utorok, problém s jej motormi Raptor však vynútil automatické prerušenie prevádzky iba jednu sekundu pred spustením. Kompletná raketa Starship, ktorá je plne opätovne použiteľnou nosnou raketou nasledujúcej generácie spoločnosti a centrom Muskových ambícií, by mohla zabezpečiť cestovanie vesmírom pre ľudí dostupnejším.

Nasa udelila spoločnosti SpaceX 135 miliónov dolárov na pomoc pri vývoji lode Starship, spolu s konkurenčnými vozidlami konkurenčných spoločností Blue Origin, vesmírnej spoločnosti vlastnenej miliardárom a majiteľom Amazonu Jeffom Bezosom a spoločnosťou Dynetcis vlastnenou spoločnosťou Leidos.

OSN má jasno: Ak nie si cyklista a vegetarián, nemáš tu čo hľadať

Tieto tri spoločnosti sa uchádzajú o budúce kontrakty v rámci programu Artemis od NASA, ktorý požaduje v nasledujúcom desaťročí sériu ľudských lunárnych prieskumov.

Spoločnosť SpaceX so sídlom v Hawthorne v Kalifornii skupuje rezidenčné nehnuteľnosti v dedine Boca Chica severne od hraníc USA s Mexikom v juhovýchodnom Texase, aby uvoľnila miesto pre svoje rozširujúce sa možnostivesmírnych lodí, ktoré si Musk predstavuje ako budúcu „bránu na Mars“.

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info