HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Estónsko zabezpečilo hranicu EÚ……pred drobnými živočíchmi

Estónsko-ruský hraničný priechod / Internet
Na estónskej demarkačnej línii s Ruskom je dobudovaný osemkilometrový hraničný múr. Malý pobaltský národ dúfa, že tak posilní svoju bezpečnosť – teda ak sa žiadni útočníci nedostanú do krajiny po rebríku, zamýšľa sa portál RT.

V júli Talin oznámil, že dokončil výstavbu 23,5 km pohraničného opevnenia v rámci modernizácie za 80 miliónov dolárov, vrátane fyzických bariér, hliadkovacích trás a monitorovacích zariadení. Estónsky minister vnútra Alar Laneman ocenil inštaláciu plotu ako praktického a aj … počinu symbolického a politického významu“. Dodal, že stojí na „vonkajšej hranici Európskej únie a NATO a všetci chápeme, že hranica vybavená potrebnými technickými prostriedkami a dostatočne zabezpečená je pre Estónsko a EÚ veľmi dôležitá pre bezpečný život.“

Francúzsko stavia ďalšiu atómovú lietadlovú loď väčšiu ako Charles de Gaulle

Príbeh posledných niekoľkých desaťročí východoeurópskych dejín spočíval skôr v búraní múrov, než v ich stavaní. Estónsko však razí opačný trend a preto už dnes je chránené proti šelmám nerešpektujúcim ľuďmi vytýčené hranice, strateným turistom a klasickým jazdcom na koňoch, ktorí by mohli vziať krajinu útokom. Ako bývalá sovietska republika by však malo Estónsko vedieť, že ZSSR rozpustil svojich jazdecké oddiely v roku 1947, po skončení druhej svetovej vojny, konštatuje portál RT.

To, či plot môže poskytovať skutočnú ochranu pred vonkajším nepriateľom, estónsky minister vnútra nedal jasne najavo. V utorok Moskva oznámila, že dostala prvú várku bojových tankov Armata T-14, ktoré sú označované ako najmodernejšie na svete. Podľa medializovaných informácií tank je odolný voči extrémne nízkym teplotám, vybavený protiraketovým systémom a je údajne dokonca potenciálne schopný operovať na Marse. Jeho výrobcovia však neuvádzajú, či by jeho bojový potenciál mohol zmariť estónsky plot.

Estónsko je jediným členom NATO, ktorý je s Ruskom v spore o spoločnú hranicu, keďže jeho poslanci odmietli ratifikovať dohodu medzi Moskvou a Tallinom z roku 2014. Vodcovia krajiny tiež odmietli stiahnuť nároky na ruské územie pri Pskove a Petrohrade. Obavy z Ruska pomohli zjednotiť krajinu, ktorá kedysi čelila politickým nepokojom, v období po vyhlásení nezávislosti.

Po užití vakcíny nastala paralýza tváre

V roku 2018 veliteľ estónskych špeciálnych síl Rhio Uhtegi varoval západné médiá pred hrozbou, ktorú pre krajinu predstavuje Rusko a uviedol, že Estónsko má plán masovej mobilizácie a totálnej vojny v prípade ruskej invázie. „Môžu sa dostať do Tallinu za dva dni,“ povedal, „ale v Talline zomrú.“

Estónsko je jednoznačne presvedčené, že môže byť atraktívnym cieľom na to, aby Kremeľ podstúpil aj takúto dlhú a krvavú vojnu. Krajina je bohatá na prírodné zdroje vrátane dreva, stavebného piesku a morského bahna, o ktorom sa hovorí, že má liečivé vlastnosti pri ošetrovaní pokožky.

Miliardársky synáčik prepískol študentský rozpočet. Utratil 50 miliónov dolárov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info