fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Matovič si chce diktovať núdzový stav ako sa mu to hodí. Vláda mu to už odklepla

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Cesta k demokratúre: Vláda Igora Matoviča chce neobmedzene predlžovať núdzový stav!

Akoby toho nebolo málo, že v slovenskom parlamente sa v skrátenom legislatívnom konaní v týchto dňoch horúčkovito schvaľujú nebezpečné zmeny Ústavy SR vrátane reformy súdnictva bez odbornej diskusie. Do toho teraz prichádza vláda s návrhom na neobmedzené opakovanie predlžovania núdzového stavu.

Obmedzenie základných práv a slobôd počas núdzového stavu

V pondelok (7.12.2020) vláda na svojom mimoriadnom zasadnutí schválila návrh ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu s jeho prerokovaním parlamentom v skrátenom legislatívnom konaní. Je signifikantné, že viacerí ministri pred príchodom na pondelkové mimoriadne zasadnutie vlády ani poriadne nevedeli, čo presne majú schvaľovať, keďže informácie dostali len v nedeľu večer

Vláda by po schválení tohto návrhu ústavného zákona mohla vyhlásený núdzový stav počas núdzového stavu trvajúceho najviac 90 dní opakovane predlžovať najviac o 40 dní. Takýto krok zdôvodňuje poznatkami z praxe a nemožnosťou objektívne vyriešiť situáciu spôsobenú pandémiou nového koronavírusu . Chce zároveň odstrániť pochybnosti o tom, nakoľko a kto môže za akých okolností k tomuto kroku pristúpiť.

„Nech prezidentka odíde od kotlebovcov a Pellegriniho a pridá sa k nám“, odkázal premiér

S predĺžením núdzového stavu bude musieť súhlasiť Národná rada SR, a to do 20 dní od prvého dňa predĺženého núdzového stavu. To by však pri súčasnej ústavnej väčšine 95 koaličných poslancov mala byť iba formalita. V  dôvodovej správe k návrhu zákona sa z tohto uhla pohľadu sarkasticky uvádza, že  „ide o vytvorenie ústavnej poistky v rámci deľby moci a systému bŕzd a protiváh v parlamentnej republike…“

Je to už iba v rukách poslancov

V prípade, že NR SR nevyjadrí súhlas, predĺženie núdzového stavu zanikne dňom neschválenia návrhu vlády. Súhlas parlamentu bude potrebný aj v prípade opätovného vyhlásenia núdzového stavu, ak od skončenia predchádzajúceho núdzového stavu vyhláseného z tých istých dôvodov neuplynulo 90 dní.

Z odsúhlaseného vládneho návrhu ústavného zákona vyplýva, že v núdzovom stave možno v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas podľa závažnosti ohrozenia obmedziť základné práva a slobody. Taktiež bude možné uložiť povinnosti na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území, napríklad obmedzením nedotknuteľnosti osoby a jej súkromia núteným pobytom v obydlí alebo evakuáciou na určené miesto.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá stojí za aktuálnymi návrhmi ústavných zákonov v parlamente, charakterizovala  túto úpravu ústavného zákona slovami:

„Keď je potrebné predĺžiť núdzový stav, prihováram sa za zmenu ústavného zákona, aby reflektoval aktuálnu situáciu. Pandémia, ktorej čelíme, nám prináša novú situáciu, ktorú ústavodarca nepoznal a ani nemal ako poznať v čase, keď prijímal ústavný zákon, ktorý určuje hranice pre núdzový stav.“

Správanie vládnej koalície pripomína Planétu opíc, odkazuje Belousovová

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info