fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Nemecko chce, aby sa jadrová dohoda pod vedením Bidena rozšírila o iránske balistické rakety

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Nemecký minister zahraničia v piatok vyhlásil, že krajina musí opätovne prerokovať iránsku jadrovú dohodu s USA, a to aj napriek postoju Teheránu, že sa nezúčastní na nových rozhovorov, ale vráti sa k pôvodnej dohode, informuje portál RT.

„Návrat k predchádzajúcej dohode nebude stačiť. Bude musieť existovať akýsi druh jadrovej dohody plus,“ uviedol Heiko Maas pre nemecký týždenník Der Spiegel.

Irán podpísal v roku 2015 Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA) s Čínou, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom, Veľkou Britániou a USA, pričom výmenou za úľavu od ekonomických sankcií prijal obmedzenia svojich jadrových aktivít. Prezident Trump v roku 2018 od dohody odstúpil, ale v poslednom čase sa množili rozhovory o opätovnom prerokovaní dohody, keď sa krajiny pripravovali na možnosť, že sa prezidentom stane Joe Biden.

„Rok 2021 bude katastrofický,“ varuje OSN

„Rozhodujúce bude, či USA zmiernia ekonomické sankcie voči Iránu. Obe strany sa musia spojiť,“ ďalej poznamenal Maas. Vysvetlil tiež, že Nemecko dohodu potrebuje, „pretože nedôveruje Iránu“, pričom žiada, aby Teherán vyradil jadrové zbrane aj balistické rakety, ktoré podľa neho „ohrozujú“ Blízky východ.

Iránsky náprotivok Maasa, Mohammad Džavád Zaríf, vo štvrtok vyhlásil, že Teherán sa nebude usilovať o obnovenie „dvojročných rokovaní“ s USA a ďalšími signatármi JCPOA. Zaríf zopakoval predchádzajúce stanovisko Iránu, že by sa radšej vrátil k pôvodnej jadrovej dohode.

Nemecko dúfa, že s Bidenom dosiahne dohodu o plynovode Nord Stream 2

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info