HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Šéf OSN chce globálnym resetom predísť klimatickej apokalypse

Generálny tajomník OSN António Guterres / TASR

Príroda je odhodlaná zničiť ľudstvo povodňami, hladomorom, ohňom a stúpaním hladiny morí, vyhlásil v stredu generálny tajomník OSN Antonio Guterres. Prorokuje, že nadišiel čas, aby sme činili pokánie a napravili svoje konanie prostredníctvom veľkého klimatického a ekonomického resetu, informuje portál Breitbart.

Na svojom vystúpení na Kolumbijskej univerzite v New Yorku Guterres uviedol, že globálna klíma už dávno „reaguje“ na zmeny spôsobené človekom. Zdôraznil však, že ešte stále je čas zabrániť úplnému kolapsu biodiverzity.

„Ľudstvo vedie vojnu s prírodou,“ uviedol portugalský socialista. „A to je samovražda. Príroda vždy ranu vráti – a robí to už s rastúcou silou a zúrivosťou.“ Guterresove vyhlásenia otvárajú mesiac opatrení v oblasti klímy pod vedením OSN a prišli 10 dní pred klimatickým summitom 12. decembra, ktorý je piatym výročím Parížskych klimatických dohôd.

EÚ a Rusko sú príliš prepojené, aby boli nepriateľmi, tvrdí taliansky diplomat

Vyhlásil, že spoločnosti musia prispôsobiť svoje obchodné modely zelenej ekonomike, čo znamená investovať do výroby bez uhlíka a riadiť sa plánmi obnovy, ktoré stanovila globalistická organizácia.„Biodiverzita sa rúca. Miliónu druhov hrozí vyhynutie. Ekosystémy sa strácajú pred našimi očami. Púšť sa šíri ďalej. Mokrade sa strácajú. Každý rok prichádzame o 10 miliónov hektárov lesov,“ uviedol Guterres.

„V oceánoch je nadmerný rybolov – a jeho obyvatelia sa dusia plastovým odpadom. Oxid uhličitý, ktorý oceány absorbujú, okysľuje moria. Koralové útesy sú vybielené a umierajú. Znečistenie ovzdušia a vody zabíja ročne deväť miliónov ľudí – čo je viac ako šesťnásobok súčasného počtu úmrtí na pandémiu.“

„Sputnik V je jedna z vakcín, ktoré sme už skôr používali, a nemá žiadne vedľajšie účinky“, tvrdí grécky profesor

Guterres uviedol, že namiesto návratu k „normálu“ by svet mal využiť „pandemický reset“ a vytvoriť „spravodlivejší a zdravší svet“.

Guterres požadoval od národov sveta toto:

  • Zvýšiť cenu za uhlík
  • Postupné ukončenie financovania fosílnych palív a ukončenie dotácií na fosílne palivá
  • Presunúť daňové zaťaženie z príjmu na uhlík z daňových poplatníkov na znečisťovateľov
  • Začleniť cieľ uhlíkovej neutrality do všetkých hospodárskych a fiškálnych politík a rozhodnutí
  • Pomôcť ľuďom na celom svete, ktorí už čelia nepriaznivým dopadom zmeny podnebia

„Ak to neurobíme, žijeme už vypožičaný čas,“ upozornil a zopakoval varovanie, ktoré vydal začiatkom tohto roka pri požadovaní zmien v spôsobe riadenia sveta.

„Toto je okamih pravdy pre ľudí aj pre planétu. Covid a podnebie nás dostali na hranicu. Nemôžeme sa vrátiť k starému normálu nerovnosti, nespravodlivosti a nedbanlivej nadvlády nad Zemou. Namiesto toho musíme vykročiť k bezpečnejšej, udržateľnejšej a spravodlivejšej ceste.“

Španielsko už „vyčistilo“ kontroverzný tábor migrantov na Kanárskych ostrovoch

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info