fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Navaľnyj požaduje sankcie voči ruským „oligarchom“

FOIO TASR (AP)

Alexej Navaľnyj vyzval EÚ, aby uvalila sankcie na ruských „oligarchov“, ktorí sú údajne napojení na Kremeľ, informuje portál RT.

Navaľnyj priamo uviedol, že ide o uzbecko-ruského magnáta Alishera Usmanova a izraelsko-ruského miliardára Romana Abramoviča. Obaja muži položili základy pre svoje bohatstvo počas éry Borisa Jeľcina, keď západné vlády podporovali privatizáciu v Rusku a integráciu krajiny do globálneho kapitalistického systému.

Spomenutý bol aj fínsko-ruský magnát Boris Rotenberg, ktorý sa dostal do povedomia po tom, čo Jeľcina nahradil prezident Vladimir Putin.

Protikorupčný bojovník hovoril s členmi Výboru pre zahraničné veci EÚ počas „výmeny názorov s predstaviteľmi ruskej politickej opozície“. Napriek názvu stretnutia neboli na virtuálnej diskusii prítomní žiadni členovia najväčších ruských opozičných strán – nacionalistická LDPR, komunistická KPRF alebo ľavicová strana Spravodlivé Rusko. Namiesto toho diskutovali iba prozápadné osobnosti s takmer jednotne podobnými liberálnymi názormi.

Belgicko utratilo 151 000 kurčiat po prepuknutí vtáčej chrípky na farme neďaleko francúzskych hraníc

Napriek Navaľného tvrdeniam Kremeľ opakovane tvrdil, že v Rusku už nie sú „oligarchovia“, pričom hovorca prezidenta Dmitrij Peskov ich označil za „predstaviteľov veľkého biznisu“. Samotný prezident tiež zopakoval toto vyhlásenie s tým, že v modernom Rusku žiadne „veľké spoločnosti nedostávajú prednostné zaobchádzanie z dôvodu, že sú napojené na úrady“.

Kremeľ medzitým opakovane požadoval, aby bohatí Rusi priniesli domov peniaze, ktoré sa predtým presunuli do zahraničia, a stanovil priaznivé daňové pravidlá na prilákanie tohto kapitálu.

OPEC+ pravdepodobne zachová zníženú produkciu ropy

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info