HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Najvýkonnejší rádioteleskop na svete sa zrútil

Arecibo, rádioteleskop/ Facebook
Gigantický rádioteleskop v observatóriu Arecibo v Portoriku sa zrútil. Skončili tak desaťročia vesmírnych objavov. Teleskop bol už predtým poškodený a mal byť zatvorený, informuje portál RT.

Americká Národná vedecká nadácia (NSF) uviedla, že 820-tonová prístrojová plošina ďalekohľadu sa vymanila z oceľových káblov a v pondelok večer padla na 305 metrov širokú anténu. Už predtým, v auguste praskol pomocný kábel, roztrhol sa. observatórium bolo odvtedy zatvorené. Po ďalšom pretrhnutí kábla začiatkom novembra NSF oznámila, že jej inžinieri pracujú na vyradení obrovského ďalekohľadu z prevádzky.

Pred sériou nehôd sa financovanie teleskopu v poslednom desaťročí neustále znižovalo, a to aj napriek protestom vedeckej komunity. Fotografie nasnímané z vtáčej perspektívy ukazovali, že anténa bola posiata troskami, zatiaľ čo zábery z úrovne terénu ukazovali, že veže teleskopu už nepodporujú mohutnú prístrojovú plošinu.

Tajomný monolit z Utahu je späť! Objavil sa v Rumunsku

Objekt Arecibo bol pôvodne navrhnutý na sledovanie sovietskych satelitov a balistických rakiet v 50. rokoch. Nakoniec ho postavili na začiatku 60. rokov a namiesto na Rusko zameral svoju pozornosť na vesmír. Ďalekohľad, ktorý bol financovaný NSF a NASA, bol už viac ako päť desaťročí v čele mnohých astronomických objavov.

Slúžil na určenie periódy rotácie planéty Merkúr, na dokázanie existencie neutrónových hviezd, na vytvorenie prvého priameho obrazu asteroidu a na sledovanie záhadných rádiových signálov z najvzdialenejších končín vesmíru.

Vesmírny objekt, ktorý práve minul Zem, vedci stále nevedia zaradiť

Údaje z Areciba sa pri hľadaní mimozemského života používali od 70. rokov a teleskop sa v roku 1974 použil na vyslanie správy „Arecibo“ do vesmíru do diaľky 25 tisíc svetelných rokov. Správa, binárny vzor jednotiek a núl, obsahovala čísla, panáčiky, chemické vzorce a hrubý obraz samotného teleskopu.

Obrovskú veľkosť a ikonickú konštrukciu teleskopu mohli diváci vidieť v scéne z filmu Goldeneye z roku 1995 o Jamesovi Bondovi.

Storočná talianska babička prekonala Covid trikrát

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info