fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Krajčí chce obmedziť zisky zdravotných poisťovní. Doplatia na to pacienti, kritizuje ho odborník

Minister Marek Krajčí / Fotokoláž (via TASR, Facebook DFNsP)

O obmedzení zisku zdravotných poisťovní sa síce hovorilo už aj za vlády Roberta Fica, nič sa ale v tomto smere neudialo. Až doteraz, pretože s novým návrhom prišiel súčasný minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Marek Krajčí sa odhodlal k ráznemu kroku, na ktorý predchádzajúce vlády buď nenabrali odvahu, alebo im to súd neodobril, a do parlamentu priniesol tento týždeň návrh, ktorým chce dostať viac peňazí na zdravotnú starostlivosť a obmedziť zisky zdravotných poisťovní, informuje portál 1.pluska.sk

Zmenu zákona vidí odborník ako zlé riešenie

Šéfa rezortu zdravotníctva ale odborník upozorňuje, že týmto krokom pacienti nič nezískajú, ba práve naopak, to, čo by potrebovali, nedostanú a naše zdravotníctvo sa vráti o niekoľko rokov dozadu. Vláde Igora Matoviča sa už dlhšie nepáči, ako zdravotné poisťovne míňajú peniaze vybraté od občanov na zdravotných odvodoch. Matovič dlhodobo kritizuje, že súkromné poisťovne síce  generujú miliónové zisky, no tie končia na účtoch ich majiteľov.

Premiér tiež tvrdí, že ak štát potrebuje dať viac peňazí napríklad nemocniciam alebo ambulanciám, ministerstvo zdravotníctva nemá páky, ako by k tomu poisťovne donútilo. Aj preto parlament tento týždeň schválil zmenu zákona, ktorá Ministerstvu zdravotníctva umožňuje mať väčší vplyv na finančné toky v zdravotníctve a zároveň obmedzuje zisky poisťovní.

Zdravotné poisťovne by si mali upratať u seba, tvrdí Heger

O sumách rokujú poskytovatelia s poisťovňami

V súčasnosti celý systém funguje tak, že rezort zdravotníctva si síce v rozpočte naprojektuje, koľko peňazí by malo ísť na nemocnice či do ambulancií , lenže o skutočných sumách rokujú poskytovatelia s poisťovňami. Po novom sa to má diať pod dohľadom ministerstva. „Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti budú priamo vtiahnutí do rokovania s poisťovňami za prítomnosti ministerstva zdravotníctva a budú priamo rokovať o tom, akým spôsobom by mali byť členené štruktúrované výdavky, ktoré sú v zdravotníctve,“ uviedol šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí.

Podľa neho sa tým zabezpečí, že peniaze určené na zdravotnú starostlivosť sa dostanú k pacientom a poisťovne si z nich nebudú splácať napríklad pôžičky. „Z toho balíka sa doteraz mohli napríklad aj refinancovať úvery. Po prijatí zákona to už nebude možné,“ dodal Krajčí.

Zdravotné poisťovne by privítali viac peňazí pre zdravotníctvo

Zmena je obrovským skokom do minulosti

Podľa odborníka ale to, čo znie na prvé počutie ako dobrý nápad, má viacero háčikov. „Táto zmena je nie krok, ale obrovský skok späť do minulosti, lebo ministerstvo sa de facto snaží zaviesť systém centrálneho plánovania, keď nakáže poisťovniam, koľko majú za ktoré služby zaplatiť. Je to ako keby ministerstvo hospodárstva automobilkám nariadilo, za koľko miliónov majú nakúpiť volanty a koľko majú minúť na firemnú kantínu,“ vysvetľuje analytik INESS Martin Vlachynský, podľa ktorého Matovičova vláda pokračuje v tom, čo robili všetky minulé vlády.

„Miesto toho, aby určila systémový rámec, teda nárok pacienta, dostupnosť či čakacie lehoty, tak sa snaží o mikromanažment, teda rozhodovať o každom eure, ktoré sa v systéme objaví,“ dodáva analytik, ktorý si tiež myslí, že táto zmena otvára priestor pre lobizmus na ministerstve a ničí akékoľvek náznaky inovácií.

Súkromné zdravotné poisťovne odhadujú výpadky príjmov v miliónoch eur

Obmedzenie financií pocítia najmä pacienti

Spomínanú zmenu a návrh ministra Krajčího vnímajú rozdielne aj samotné zdravotné poisťovne. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorej štát iba nedávno ako jedinej priklepol dve dotácie v celkovej výške 198 miliónov eur to, prirodzene, víta. „Tým, že štruktúra výdavkov bude pre všetky zdravotné poisťovne stanovená rozpočtom, sa zabezpečí, že všetky prostriedky verejného zdravotného poistenia pôjdu na financovanie zdravotnej starostlivosti,“ skonštatoval jej hovorca Matej Neumann.

Naopak, súkromné poisťovne to považujú za hádzanie ďalších polien pod nohy zo strany štátu. Dôvera pripomína, že každoročne investuje veľké finančné prostriedky zo zisku späť do zdravotníctva. „Zmena bude znamenať obmedzenie možností zdravotných poisťovní, ako investovať do slovenského zdravotníctva. Ak by napríklad chceli zabezpečiť veľký objednávkový systém, budú mať obmedzené možnosti získať naňho úverové prostriedky, hoci by išlo o projekt v prospech pacientov a poistencov,“ uviedol jej hovorca Matej Štepianský.

Zdravotnej starostlivosti na Slovensku hrozí kolaps, upozorňuje iniciatíva Stop hazardu so zdravím

Boj medzi ministrom a poisťovňami pokračuje

Štepiansky tiež hovorí, že ministerstvo chce rozširovať svoju prítomnosť do všetkých oblastí zdravotníctva, hoci nekomunikuje takmer s nikým, kto v ňom pôsobí. „Podľa toho, ako ministerstvo zvláda svoje úlohy v súčasnosti, usudzujeme, že jeho prítomnosť v rokovaniach medzi poisťovňami a poskytovateľmi bude skôr na škodu ako v prospech pacientov,“ pridáva hovorca súkromnej poisťovne Dôvera

Minister Krajčí ale súkromným poisťovniam odkazuje, že ak chcú aj naďalej zarábať, v budúcom roku by mali ponúknuť pripoistenie pre ľudí, ktorým nebude stačiť štandardná zdravotná starostlivosť. Napriek tomu, že aj vláda Igora Matoviča už naliala do VšZP spomínaných takmer 200 miliónov eur, už niekoľko rokov od nej poistenci odchádzajú a od 1. januára 2021 ubudne ďalších 54-tisíc poistencov. Naopak, Union a Dôvera získajú po 27-tisíc nových poistencov. Súd pritom ešte v roku 2011 rozhodol, že je protiústavné zakazovať zdravotným poisťovniam vytvárať a užívať si zisk.

Koľko Slovákov mení poisťovňu od 1. 1. 2021

VšZP        -54 254

Dôvera     +26 742

Union       +27 512

Aké mali poisťovne zisky v roku 2019?

VšZP:        7,29 mil. eur

Dôvera:   14,4 mil. eur

Union:       9,7 mil. eur

Boj s Pentou zrejme myslí Matovič vážne. Odkaz vlády súkromné poisťovne isto nepoteší

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info