fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ruský diplomat predpokladá, že USA by mohli po vražde Iránskeho vedca zaútočiť na Blízkom východe

USS Nimitz / United States Navy

„Spojené štáty by mohli využiť atentát na iránskeho jadrového fyzika Mohsena Fachrizádeha-Mahábádího ako zámienku na začatie rozsiahlej vojenskej akcie na Blízkom východe“, povedal predseda výboru Rady federácie (hornej komory ruského parlamentu) pre zahraničné vzťahy Konstantin Kosačov.

„Lietadlová loď USS Nimitz a úderná skupina, ktorá ju sprevádza, dostali príkaz na návrat do zóny Perzského zálivu. Pentagón nariadil nasadenie USS Nimitz v Perzskom zálive tesne pred atentátom na Mohsena Fachrizádeha-Mahábádího. Zároveň ústredné velenie vzdušných síl USA oznámilo presun stíhačiek F-16 z Nemecka do Spojených arabských emirátov s cieľom posilniť bezpečnosť a stabilitu v regióne,” informoval Kosačov, ktorého citovala agentúra TASS a správu prevzal portál parlamentnelisty.sk.

„Všetky tieto prípravy demonštrujú pripravenosť na rozsiahlu bojovú akciu. Vyžaduje si to istý spúšťač… a smrť iránskeho jadrového vedca môže tomuto účelu poslúžiť celkom dobre,“ pokračoval Kosačov.

Irán vyhlásil, že šéf výskumu štátneho jadrového programu bol zavraždený

Situáciu Konstantin Kosačov označil za „nebezpečné hry s nepredvídateľnými, ale určite negatívnymi dôsledkami“. „A za to určite nemožno viniť vedenie Iránu,“ poznamenal. Podľa jeho názoru možno atentát na vedca označiť za teroristický útok zameraný na destabilizáciu situácie v regióne a vyvolanie tvrdej reakcie Iránu. „Preto teraz, samozrejme, veľa záleží na nestrannosti iránskeho vyšetrovania atentátu, na reakcii (Teheránu) a postoji medzinárodného spoločenstva,“ dodal Kosačov.

Mohsen Fachrizáde-Mahábádí podľahol po prevoze do nemocnice zraneniam, ktoré utrpel v piatok pri ozbrojenom útoku neznámych páchateľov v meste Ábsard na severe Iránu. Iránsky prezident Hasan Rúhání obvinil Izrael, že jadrového fyzika zavraždil s podporou Spojených štátov. Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf vyhlásil, že za incidentom stojí Izrael. Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí vyzval na potrestanie osôb stojacich za piatkovým atentátom.

Denník New York Times s odvolaním sa na dvoch nemenovaných predstaviteľov amerických tajných služieb napísal, že za útokom na Fachrizádeha je Izrael. Ďalšie podrobnosti však neuviedol.

Irán má v pláne pomstiť sa za špičkového vojenského vedca, ako aj za Solejmáního

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info