fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

OPEC+ pravdepodobne zachová zníženú produkciu ropy

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ich spojenci na čele s Ruskom, ktorí sú známi ako OPEC+, pravdepodobne zachovajú zníženú produkciu ropy kvôli obavám z dopytu, informuje portál RT.

Koalícia sa prikláňa k udržaniu zníženej produkcie ropy na súčasnej úrovni 7,7 milióna barelov denne (bpd), informoval denník Wall Street Journal s odvolaním sa na úradníkov. Podobné zámery už skôr uviedla agentúra Reuters, ktorá citovala rôznych delegátov a zdroje napojené na OPEC+.

Očakáva sa, že skupina uskutoční v nedeľu neformálne rozhovory pred tým, ako na oficiálnom zhromaždení budúci týždeň prijme konečné rozhodnutie o osude produkcie. O neformálne videostretnutie údajne požiadal „vodca“ OPEC Saudská Arábia a Rusko.

OPEC+ mal podľa plánu začať v januári dodávať na trh 2 milióny barelov denne (bpd) – asi 2 percentá globálnej spotreby. Niektorí z najväčších dodávateľov ropy vrátane Ruska už skôr signalizovali, že v prípade potreby je možné zníženie predĺžiť.

Čína uviedla do prevádzky prvý svojpomocne vyvinutý jadrový reaktor

Neoficiálne stretnutie tento víkend prichádza po tom, čo sa ceny ropy zvýšili štvrtý týždeň po sebe. Rast cien môže byť motivovaný optimizmom ohľadom možného zavedenia vakcíny proti Covid-19, keďže niekoľko spoločností začiatkom tohto mesiaca oznámilo viac ako 90-percentnú účinnosť svojich produktov.

Niektorí analytici medzitým varovali, že trh s ropou je stále slabý a neočakáva sa, že by sa dopyt na ďalší rok dostal späť na predpandemickú úroveň.

„Je príliš skoro na to vedieť, ako a kedy vakcíny umožnia obnovenie normálneho života. Naše prognózy nateraz neočakávajú výrazný vplyv v prvej polovici roku 2021,“ uviedla vo svojej správe Medzinárodná energetická agentúra (IEA).

Belgicko utratilo 151 000 kurčiat po prepuknutí vtáčej chrípky na farme neďaleko francúzskych hraníc

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info