HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Človek a robot: Tohtoročná Noc vedcov predstavila využitie umelej inteligencie

Ilustračný obrázok / Pixabay

Tohtoročná česká akcia Noc vedcov sa zamerala na digitalizáciu, automatizáciu a robotizáciu. Kvôli koronavírusu však prebehla v online a výskumníci ľuďom predstavili využitie robotov v mnohých vedeckých odborov, informuje portál iDnes.

Len v Prahe a okolí sa do Noci vedcov zapojilo 15 inštitúcií. Program na internete bude divákom k dispozícii až do konca roka. Téma Človek a robot odkazuje aj k tohtoročnému 100. výročiu prvého použitia slova „robot“.

Vedci z AV si pripravili napríklad videoprednášky o využití robotov v astronómii či o literatúre písanej umelou inteligenciou. Do špičkového laserového centra v Dolných Brežanoch ľudia nahliadli s vedcami z Fyzikálneho ústavu.

Maduro tvrdí, že venezuelskí vedci vyvinuli liek, ktorý „dokáže zmazať 100% koronavírusových látok“ bez vedľajších účinkov

O boji s koronavírusom sa rozhovorili výskumníci z Ústavu organickej chémie a biochémie. Jeden z príspevkov je o tom, ako odborníci s pomocou robotov navrhujú nové prístroje a pomôcky pre testovanie či ochranu pred Covid-19. Virológ Jan Weber tiež ľuďom priblížil prácu vedcov skúmajúcich vírusy. Súčasťou prednášky bola aj virtuálna diskusia.

Výskumníci z Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe (VŠCHT) budú hovoriť o mikrorobotoch z gélu poháňaných svetlom. Podľa vedcov práve použitie mäkkých materiálov so schopnosťou deformácie umožňuje konštrukciu mini robotov, ktorú nemožno dosiahnuť tradičnými postupmi.

Roboti môžu slúžiť v mikrochirurgii aj pre kontrolovanú dopravu liečiv v tele. VŠCHT má aj prednášky o čistení vody pomocou baktérií, metódach výroby plastových téglikov či využitie smartfónu pre stanovenie pesticídov v ovocí.

Rakúski odborníci sú proti hromadnému testovaniu podľa slovenského vzoru

 

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info