Tohtoročná česká akcia Noc vedcov sa zamerala na digitalizáciu, automatizáciu a robotizáciu. Kvôli koronavírusu však prebehla v online a výskumníci ľuďom predstavili využitie robotov v mnohých vedeckých odborov, informuje portál iDnes.
Len v Prahe a okolí sa do Noci vedcov zapojilo 15 inštitúcií. Program na internete bude divákom k dispozícii až do konca roka. Téma Človek a robot odkazuje aj k tohtoročnému 100. výročiu prvého použitia slova „robot“.
Vedci z AV si pripravili napríklad videoprednášky o využití robotov v astronómii či o literatúre písanej umelou inteligenciou. Do špičkového laserového centra v Dolných Brežanoch ľudia nahliadli s vedcami z Fyzikálneho ústavu.
O boji s koronavírusom sa rozhovorili výskumníci z Ústavu organickej chémie a biochémie. Jeden z príspevkov je o tom, ako odborníci s pomocou robotov navrhujú nové prístroje a pomôcky pre testovanie či ochranu pred Covid-19. Virológ Jan Weber tiež ľuďom priblížil prácu vedcov skúmajúcich vírusy. Súčasťou prednášky bola aj virtuálna diskusia.
Výskumníci z Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe (VŠCHT) budú hovoriť o mikrorobotoch z gélu poháňaných svetlom. Podľa vedcov práve použitie mäkkých materiálov so schopnosťou deformácie umožňuje konštrukciu mini robotov, ktorú nemožno dosiahnuť tradičnými postupmi.
Roboti môžu slúžiť v mikrochirurgii aj pre kontrolovanú dopravu liečiv v tele. VŠCHT má aj prednášky o čistení vody pomocou baktérií, metódach výroby plastových téglikov či využitie smartfónu pre stanovenie pesticídov v ovocí.
Rakúski odborníci sú proti hromadnému testovaniu podľa slovenského vzoru