HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Čína uviedla do prevádzky prvý svojpomocne vyvinutý jadrový reaktor

Hualong one - v strede obrázku budova reaktoru - reprofoto video YouTube (@New China TV)

Do roku 2060 chce Čína vyrábať svoju energiu úplne klimaticky neutrálnym spôsobom – a práve jadrová energia by v tom mala hrať dôležitú úlohu. Peking tlačí na vývoj domácich jadrových technológií.

Čína uviedla do prevádzky prvý vlastný jadrový reaktor. „Týmto Čína rozbíja monopol na zahraničnú technológiu jadrovej energie a oficiálne vstupuje do prvého radu progresívnych krajín,“ uviedol čínsky energetický gigant CNNC po pripojení „Hualong one“ k národnej sieti. Viac napísal portál spiegel.de.

Podľa prevádzkovateľa je nový reaktor schopný ročne vyprodukovať desať miliárd kilowatthodín elektrickej energie a znížiť tak emisie uhlíka o 8,16 milióna ton. „Hualong one“ sa nachádza vo východočínskej provincii Fu-ťien.

Podľa Národnej energetickej agentúry pokrývali jadrové elektrárne v roku 2019 menej ako päť percent ročnej potreby Číny v oblasti elektrickej energie. Tento podiel sa však pravdepodobne zvýši, pretože Peking sa chce do roku 2060 stať klimaticky neutrálnym. Menej závislosti na západe v technologických odvetviach, ako je výroba energie, je tiež deklarovaným cieľom pekinského projektu „Made in China 2025“.

Voda z reaktora vo Fukušime by mohla po uvoľnení do mora poškodiť ľudskú DNA, tvrdí Greenpeace

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info