HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Vo veci vraždy Jána Kuciaka bude rozhodovať sudkyňa spomínaná v Kočnerovej Threeme

Kočner a Zsuzsová. FOTO - TASR/ Koláž Redakcia HD

Jednou z členiek senátu Najvyššieho súdu, ktorý bude rozhodovať v odvolaní vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, je aj Ivetta Macejková, ktorá sa spomína v zaistenej Kočnerovej Threeme. Zloženie senátu na Najvyššom súde sa už meniť nebude, informuje portál dennikn.sk.

Zaujímavá komunikácia o Macejkovej v aplikácii Threema
Ivetta Macejková. Zdroj: TASR

Najvyšší súd má rozhodovať o verdikte Špecializovaného trestného súdu, v ktorom boli Marian Kočner a Alena Zsuzsová spod obžaloby oslobodení. Senát sa Najvyššieho súdu sa teda meniť nebude aj napriek tomu, že aplikácia Threema vyplavila z telefónu Mariana Kočnera veľmi zaujímavé informácie. Napríklad, že Norbert Bödör sa pýtal Mariana Kočnera 25. januára 2018, teda zhruba mesiac pred vraždou, kto „má blízko“ k Macejkovej. Z konverzácie, ktorá pokračovala aj na druhý deň, nie je jasné, prečo sa to Bödör pýtal, Kočner mu ale odpovedal, že k Macejkovej má blízko „šéf, RF“, „a potom Gašparovič“, „a najlepšie jej muž ale za prachy“.

Kočner chcel tiež vedieť „čo treba?“, ale Bödör mu neodpovedal. Hovoril mu iba, aby zistil, kto všetko má k nej blízko teraz. „A Palo Pask? Skus preverit pls“ napísal ešte Bödör, na čo mu Kočner ešte povedal, že „Laco Tichý tiež s ňou je veľmi zadobre“. Kočner sa teda znovu ozval Bödörovi na druhý deň: „Mám info k Macejkovej a Paškovi.“ Medzi obomi mužmi potom prebehlo viac telefonátov, ktorých obsah nie je známy, no Kočner potom Bödörovi ešte napísal: „Inak vždy som bol presvedčený o tom že šéf s Macejkovou vie hovoriť… Len podľa mňa on má problém ‚niečo vybavovať‘… To mal aj Dobroš. On nevedel svojim podriadeným nič ‚prikázať‘. To som vždy vybavoval ja…“

Vražda Jána Kuciaka (†27) a Martiny Kušnírovej (†27) mieri na Najvyšší súd. Usvedčí Kočnera a Zsuszovú?

Zaujatá sa necíti, zmienky o sebe v Threeme nehodnotí

Kauzu vraždy Jána Kuciaka pridelili senátu 2T na základe náhodného výberu elektronickej podateľne. Pôvodné zloženie bolo Peter Paluda, Dana Wänkeová a Martin Piovartsy, ktorý namietol svoju zaujatosť a z rozhodovania ho vylúčili. Dôvodom bolo, že v jednej disciplinárnej veci ho zastupoval Michal Mandzák, jeden z obhajcov Mariana Kočnera. Práve namiesto neho sa do senátu dostala Macejková, ktorá sa ale v prípade byť zaujatá necíti. „Necítim sa zaujatá ani pre pomer k prerokovávanej veci, ani k osobám, ktorých sa úkon týka,“ povedala Macejková, pričom sa Threeme nijako nevyjadrila.

Ani predseda senátu Peter Paluda ju nepovažuje Macejkovú za zaujatú. „Len skutočnosť, že v tejto komunikácii Bödöra a Kočnera sa hovorí o členke odvolacieho senátu, ktorý má vo veci rozhodovať, by nemalo samo osebe znamenať jej zaujatosť a vylúčenie z rozhodovania vo veci,“ vyhlásil Paluda. V podobnom duchu sa vyjadril aj predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta.

Oslobodzujúci rozsudok Kočnera a Zsuzsovej: Nerozhodní sudcovia sa zľakli justičného omylu?

Na Ústavnom súde ju kritizovali, že koná v prospech Smeru

Macejková odišla na Najvyšší súd na jar 2019 z pozície predsedníčky Ústavného súdu, ktorou bola 12 rokov. Stala sa aj terčom kritiky za to, že Ústavný súd nebol apolitický, ale konal v prospech politikov Smeru alebo prezidenta Ivana Gašparoviča, čo sa prejavilo najviac vtedy, keď súd dlho rozhodoval vo veci nevymenovania Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.

Sudca z Kočnerovej Threemy spolupracuje s Kaliňákom

Predseda súdu Sádovský končí vo funkcii, dôvodom je aj Kočnerova threema

Szabó, Andruskó aj Marček už výšky svojich trestov poznajú

Okrem Kočnera sú v prípade obžalovaní aj Alena Zsuzsová a Tomáš  Szabó, ktorý mal popravu Kuciaka a Kušnírovej previesť a zastreliť ich. Špecializovaný trestný súd v Pezinku začiatkom septembra ale odsúdil iba Szabóa, a to na 25 rokov, Kočner a Zsuzsová boli spod obžaloby oslobodení. Prokurátor sa však voči rozhodnutiu odvolal a tak bude teraz Najvyšší súd mesiace študovať spis, kým rozhodne, ako ďalej. Z vraždy však boli obvinení aj Zoltán Andruskó a Miroslav Marček, ktorí sa k činu postupne priznali a dostali mimoriadne znížené tresty. Andruskó uzavrel dohodu o vine a treste ešte minulý rok 30. decembra s trestom vo výške 15 rokov, Marčeka súd samostatne odsúdil 6. apríla tohto roku na 23 rokov, lenže prokurátor sa odvolal, a tak v tejto veci dá definitívu opäť Najvyšší súd, ktorý o tom bude rozhodovať 2. decembra, dodáva na záver portál dennikn.sk.

ODHALENIE: Zoltán Andruskó píše spoza mreží a odhaľuje špinavosti na pozadí celej kauzy

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info