HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Putin stále nedostal ruskú vakcínu

Vladimír Putin
Vladimír Putin / Pixabay

Ruský prezident Vladimir Putin ešte nebol očkovaný proti koronavírusu. A to mesiace potom, čo vyhlásil vakcínu Sputnik V za „prvú“ svetovo schválenú vakcínu proti Covid-19 a uviedol, že ju užila jeho vlastná dcéra, informuje CNN.

Kremeľ v utorok uviedol, že Putin nemôže dostať očkovaciu látku, na ktorej ešte nebola ukončená posledná fáza pokusov, aj keď vakcína už bola mimo klinických štúdií poskytnutá niektorým ruským zdravotníckym pracovníkom, učiteľom a niekoľkým najvyšším predstaviteľom.
„Prezident nemôže použiť necertifikovanú vakcínu,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov počas rozhovoru s novinármi. Peskov nevysvetlil rozdiel medzi certifikovanou a schválenou vakcínou, ale uviedol: „Hromadné očkovanie sa ešte nezačalo. A, samozrejme, hlava štátu sa očkovania nemôže zúčastniť ako dobrovoľník. Je to nemožné.“
Peskov uviedol, že schvaľovacie procesy by mali byť čoskoro ukončené, a Putin bude ľudí informovať o jeho rozhodnutí prijať vakcínu, „ak to bude považovať za potrebné“. Správa o tom, že Putin vakcínu zatiaľ neprijal, prišla v ten istý deň, keď vývojári Sputniku V zverejnili nové informácie o vakcíne, ktoré ju označujú za účinnú, lacnú a ľahko prepravovateľnú.
https://www.hlavnydennik.sk/2020/11/25/putin-mal-podstupit-operaciu-v-boji-s-rakovinou-a-zaciatkom-roka-odstupi/
Inštitút Gamaleja, ktorý vakcínu vyvíja, a Ruský fond priamych investícií (RDIF), ktorý ju financuje, v utorok informovali o ďalších predbežných údajoch o vakcíne. V tlačových správach uviedli, že analýza údajov získaných 28 dní po prvej dávke a sedem dní po druhej dávke naznačuje, že vakcína Sputnik V bola na prevenciu infekcií účinná na 91,4%.
Pfizer a Moderna uviedli podobnú mieru účinnosti – 94,5% pre Modernu a 95% pre Pfizer. Ich tvrdenia sa však zakladali na väčších klinických skúškach. Spoločnosť AstraZeneca v pondelok oznámila, že jej experimentálna vakcína proti koronavírusom preukázala priemernú účinnosť 70%.
V samostatnom vyhlásení inštitút Gamaelja a RDIF uviedli, že jedna dávka vakcíny bude na medzinárodných trhoch stáť menej ako 10 dolárov, čo je podľa nich „dvakrát alebo viackrát lacnejšie ako vakcíny mRNA s podobnou úrovňou účinnosti“. Dvojdávková vakcína a očkovanie budú pre ruských občanov bezplatné, uvádza sa vo vyhlásení. Vakcíny Moderna a Pfizer-BioNTech sú vakcíny mRNA.
https://www.hlavnydennik.sk/2020/11/24/moderna-doda-do-eu-160-milionov-vakcin-proti-covid-19-rusko-rozbieha-vlastnu-produkciu/
V utorňajšom vyhlásení Rusko taktiež uviedlo, že vakcínu Sputnik V je možné skladovať pri teplote 2 až 8 stupňov Celzia. To je obdoba toho, čo v pondelok uviedla spoločnosť AstraZeneca o svojej vakcíne.
Zatiaľ sa vakcína Pfizer-BioNTech musí počas prepravy uchovávať pri teplote okolo -70 stupňov Celzia.Spoločnosť Moderna uviedla, že jej vakcínu je možné uchovávať v mrazničkách bežne dostupných v lekárňach a v chladničke po dobu 30 dní.
Putin prvýkrát oznámil, že ruská vakcína bola schválená pre verejné použitie v auguste, aj keď v tom čase bola testovaná iba na niekoľkých desiatkach subjektov. Toto oznámenie prišlo pred začiatkom skúšok tretej fázy, ktorá je kľúčová pre zaistenie jej bezpečnosti a účinnosti, čo vyvolalo skepsu v medzinárodnom spoločenstve.
https://www.hlavnydennik.sk/2020/11/25/plosne-testovanie-mozno-nebude-krajci-respektuje-konzilium-ktore-ho-neodporuca/
Putin vo veku 68 rokov je vo vysoko rizikovej skupine. Ruská štátna agentúra TASSP informovala, že pokusy s vakcínami pre prvú skupinu dobrovoľníkov vo veku 60 a viac rokov sa začali 28. októbra.
https://www.hlavnydennik.sk/2020/11/25/zahada-prenosu-nakazy-svet-stale-nevie-kde-a-ako-sa-ludia-infikuju/

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info