fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Povolí Brusel spustenie Sputniku V v EÚ?

Ilustračný obrázok / Shutterstock
Európska agentúra pre lieky (EMA) v stredu oznámila, že začala rokovania s výrobcami ruskej priekopníckej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V, informuje portál RT.

Podľa zdrojov z agentúry, ktorá udeľuje licencie na lieky a vakcíny v rámci bloku, ruskí vývojári kontaktovali agentúru EMA a začali sa prvé diskusie. Pred zverejnením odporúčania, či vakcínu môžu systémy zdravotnej starostlivosti v členských štátoch EÚ využívať, musia regulačné orgány údaje o Sputniku V vyhodnotiť.

Podľa šéfa ruského Priameho investičného fondu Kirila Dmitrieva, ktorý vývoj vakcíny financoval, bola 22. októbra podaná žiadosť o jej schválenie. Naznačil, že existuje možnosť, že by sa mohla nakoniec vyrobiť v Nemecku.

Putin stále nedostal ruskú vakcínu

Začiatkom tohto týždňa centrum Gamaleja, ktoré vytvorilo Sputnik V, oznámilo, že najnovšia analýza údajov z klinických štúdií naznačuje, že môže byť ešte účinnejšia, ako sa doteraz myslelo. Vo vyhlásení zverejnenom na vlastnom účte vakcíny na Twitteri tím naznačil, že viac ako 95 percent tých, ktorí dostali injekciu, si vytvorilo imunitu voči Covid-19.

Začiatkom tohto mesiaca hrozilo, že v súvislosti s ruskou vakcínou prepukne spor medzi poprednými európskymi politickými predstaviteľmi a šéfmi zdravotníctva v Maďarsku. Budapešť začala dovážať experimentálne množstvá vakcíny pre výskum a testovanie s cieľom potenciálne v budúcnosti objednať ďalšie.

Dobrovoľne povinné testovanie sa na Mikuláša nezačne (asi)

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen však varovala predstaviteľov jednotlivých členských štátov EÚ, že „všetky vakcíny bude Európska agentúra pre lieky (EMA) hodnotiť veľmi opatrne. Povolia sa a uvedú na trh, iba ak sú bezpečné a účinné.“

Mnoho krajín sa už dohodlo na použití Sputniku V. Argentína začiatkom mesiaca oznámila, že pre svojich občanov objedná 15 miliónov dávok.

Slováci pozor: Ak vám príde poštou pozvánka na skríning, nepodceňte to!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info