fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

„Pilot stratil orientáciu“. Správa o príčinách tragickej havárie F-15

Ilustračný obrázok (stíhacie lietadlo F-15 pri štarte) / TASR (AP)

„Okolnosti úplne pohltili pilota“ – v USA pomenovali dôvody tragického pádu F-15C do Severného mora.

Pentagon zverejnil správu, ktorá hovorí o výsledkoch vyšetrovania príčin pádu amerického letectva F-15C. Incident sa stal 15. júna tohto roku. Lietadlo, ktoré vzlietlo z letiska leteckej základne Lakenheath (Británia), aby uskutočnilo plánovaný let, sa zrútilo do Severného mora. USA dlho nevedeli definovať, s čím všetkým bol pád stíhačky spojený. Pokračuje portál topwar.ru.

O dôvodoch havárie najnovšie informovala špeciálna komisia. Vo zverejnenej správe sa hovorí, že komisia dospela k záveru o chybe, ktorej sa dopustil pilot. V kokpite F-15 bol vtedy iba 27-ročný starší poručík amerického letectva Kenneth Allen. Podľa komisie sa pozornosť pilota úplne sústredila na reakcie na simulovaný let nepriateľského lietadla.

V kritickom okamihu pilot nedokázal vizuálne určiť svoju polohu, navyše čelil nepriaznivým poveternostným podmienkam. Kvôli výraznej oblačnosti nad Severným morom dôstojník Allen nedokázal určiť, kde je horizont a nezaregistroval, že lietadlo začína prudko klesať.

Postrach Ruského letectva! USA odmietlo odkúpiť tieto stíhačky. Je možné, že by padli do rúk Japoncov?

Bolo známe, že lietadlo letelo vo výške asi 6,2 km. V tejto chvíli dostal pilot príkaz na vykonanie výkrutu a detekovanie predpokladaného nepriateľa, ktorého je potrebné zachytiť. Ten mal letieť v nižšej letovej hladine.

Kenneth Allen preto začal klesať asi na 3,6 km a vystrelil simulátor rakety vzduch-vzduch. Dostal informáciu, že cieľ nebol zasiahnutý. Potom sa Allen rozhodol ísť na kontakt so simulovaným nepriateľským lietadlom. F-15 zároveň namiesto toho, aby sa priblížil v rovnakej nadmorskej výške, prudko klesol dolu a rýchlosťou viac ako 1000 km / h narazil do vody.

Generál vzdušných síl Spojených štátov Jeffrey Harrigan povedal: „Táto nešťastná nehoda je ďalšou pripomienkou sprievodných rizík, ktorým piloti každodenne čelia, aby zabezpečili úspech našich vzdušných síl. Poručík Allen bol vynikajúci dôstojník, ktorý významnou mierou prispel k spoločnému cieľu nášho veľkého tímu. Túto stratu nemôže nahradiť žiadne množstvo slov.“

Je pozoruhodné, že nadporučík Kenneth Allen absolvoval výcvikový kurz pilotovania F-15C až v januári a iba v máji získal kvalifikáciu operátora týchto stíhačiek. Ukazuje sa, že od tej chvíle až do jeho smrti prešiel asi mesiac.

Zakrývanie stôp? Americké stíhacie lietadlá zbombardovali svoju vlastnú základňu v Sýrii (FOTO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info