HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Vedci pravdepodobne spozorovali štruktúru čiernej diery (FOTO)

ilustračný obrázok // zdroj: pixabay.com

Astronómovia sa domnievajú, že zazreli štruktúru čiernej diery po tom, čo Hubblov vesmírny ďalekohľad spozoroval sériu lúčov a tieňov vyžarujúcich zo stredu galaxie vzdialenej milióny svetelných rokov, informuje portál RT.

Čierne diery sú najväčšími „príšerami“ vesmíru a rýchlo konzumujú všetko, čo je v ich blízkosti. Ich gravitácia je taká silná, že im nemôže uniknúť ani svetlo, vďaka čomu sú pre nás tiež neviditeľné, a teda je neuveriteľne ťažké ich študovať.

Odborníci si však všimli rozsiahle tiene a úzke jasné lúče tiahnuce sa od stredu galaxie IC 5063, akoby intenzívnemu svetlu stálo v ceste niečo obrovské.

Jasné lúče a tiene pochádzajúce z horiaceho jadra galaxie IC 5063. © NASA, ESA, STScI a WP Maksym (CfA)

Odborníci sa domnievajú, že by mohlo ísť o čiernu dieru v srdci galaxie, ktorá vrhá svoj tieň do vesmíru.

Niektoré svetelné lúče prenikajú do medzier v prachovom prstenci a vytvárajú tak jasné lúče, ktoré sa podobajú lúčom svetla, ktoré je možné vidieť pri západe slnka na Zemi.

„Myslíme si, že sme našli dôkaz o tom, že v celej galaxii sa pravdepodobne nachádza prach, ktorý rozptyľuje svetlo z prírastkovej čiernej diery v aktívnom jadre galaxie, pričom toto svetlo môže osvetľovať takmer celú galaxiu,“ vysvetlil astronóm Peter Maksym z Centra pre astrofyziku na Harvarde.

Ilustrácia zobrazujúca vysvetlenie záhadných jasných lúčov a tmavých tieňov pochádzajúcich z IC 5063. © NASA, ESA a Z. Levy (STScI)

Pretože vedci nikdy predtým neboli svedkami tohto javu, môže im trvať nejaký čas, kým definitívne preukážu, že podivné tiene a lúče spôsobuje čierna diera. Toto odhalenie však predstavuje lákavý vedecký objav a bohatú príležitosť pre ďalší výskum.

Planetárna obrana nezachytila prelet asteroidu, ktorý sa uskutočnil minulý týždeň len 400 km od Zeme

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info