fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Slováci pracovali na vakcíne proti koronavírusu, podarilo sa im niečo výnimočné!

tasr

Do boja proti pandémii COVID-19 sa zapojilo množstvo krajín celého sveta. Potešiteľné je, že medzi nimi nechýba Slovensko, ktorého vedci pri vyvíjaní vakcíny dosiahli niečo výnimočné. Informuje portál cas.sk.

Za prelomový možno považovať úspech biotechnologickej spoločnosti Axon Neuroscience, ktorá vytvorila terapeutické protilátky schopné zabrániť množeniu nového koronavírusu. Ich účinnosť úspešne otestovali na živom víruse v spolupráci s Virologickým ústavom Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied, informuje portál cas.sk. 

Niektoré protilátky dokázali kompletne eliminovať vírus

V týchto dňoch sa tiež začala príprava humanizačného procesu potenciálnych terapeutických protilátok, ktorý je nevyhnutným krokom na začatie klinického skúšania. „Počas vývoja vakcíny sa nám podarilo pripraviť protilátky, ktoré sme používali na mapovanie zraniteľných miest vírusu. Niektoré z nich dokázali kompletne eliminovať vírus a preukázali tak svoj terapeutický potenciál. Ich účinnosť sme potvrdili v niekoľkých ďalších koncepčne odlišných testoch, ktoré sme vyvinuli na našom pracovisku. V ďalšom kroku sa sústredíme na proces humanizácie a následne by sme začali výrobný proces. Tieto kroky sú nevyhnutné pre začiatok klinického skúšania,“ vysvetlil vedecký riaditeľ Axonu Norbert Žilka.

Prečo Covid šetrí deti? Vedci to už vedia

Účinnosť vybraných kandidátových protilátok sa skúša priamo na pracovisku Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV a na živom víruse SARS-CoV-2, ktorý sa množí na bunkových kultúrach. Výsledky týchto testov ukázali, že protilátky dokázali účinne zabrániť interakcii vírusu s hostiteľskou bunkou a zamedziť tak jeho množeniu. Boris Klempa zo SAV tiež vysvetlil, že pri tejto spolupráci využívajú test, ktorý sa označuje ako Plak-redukčný neutralizačný test.

Test musí prebiehať v špecializovanom laboratóriu s úrovňou biologickej bezpečnosti 3 (BSL3), keďže sa pracuje priamo s infekčným vírusom, konkrétne našim izolátom BMC5. „Štúdia prebieha v striktne zaslepenom móde, takže od kolegov dostávame len očíslované vzorky, ktoré následne vyhodnocujeme z hľadiska ich schopnosti neutralizovať vírus, teda schopnosti zabrániť vírusu v infekcii buniek. U viacerých takýchto zaslepených vzoriek sme pozorovali veľmi jednoznačnú neutralizačnú aktivitu,“ skonštatoval Klempa.

Nemeckí vedci: Koronavírus nedokáže prežiť na žiadnom povrchu!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info