HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Profesor varuje pred vlnami rakoviny a žltačky. Ľudia sa boja chodiť k lekárovi

Ilustračné foto / Pixabay

Ľudia by nemali zanedbávať testovanie aj na iné vírusy, ako len SARS-CoV-2. Napríklad u žltačky typu C zvyšuje jej včasné odhalenie šancu na vyliečenie. Problém je teraz v tom, že sa ľudia boja navštíviť lekára, informuje portál Aktuálně.cz.

Tento strach musí nepochybne viesť k poklesu kolonoskopií, čo je zákrok k prevencii vzniku rakoviny konečníka a hrubého čreva, hovorí pre Aktuálně.cz hepatogastroenterológ Petr Urbánek.

„Hepatitída C je taký tichý zabijak,“ uvádza profesor Urbánek z Internej kliniky 1. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej a Ústrednej vojenskej nemocnice. „Najväčšia zrada je v tom, že je to ochorenie, ktoré prebieha celý rad rokov, možno aj desaťročia úplne bezpríznakovo alebo sú tie príznaky tak nevýrazné, nešpecifické, pomaly sa vyvíjajúce a nízkej intenzity, že uniknú pozornosti pacienta,“ dodáva hepatogastroenterológ.

Denné „korona čísla“ nič nevravia a sú iba „aritmetikou zastrašovania“, tvrdí ruský lekár

Strach ľudí navštíviť v súčasnosti akékoľvek zdravotnícke zariadenia podľa neho vedie k poklesu preventívnych prehliadok.

„Pacienti, ktorí majú pri hepatitíde C cirhózu pečene a boli vyliečení z tejto infekcie, majú určité riziko vzniku primárnej rakoviny pečene. Je na to určitý systém, akým spôsobom tieto pacientov strážiť a pozývať ich na preventívne vyšetrovanie. A z vlastnej skúsenosti vidím, že takí pacienti sa k nám v danom intervale nedostavujú,“ dodáva Urbánek.

Pandémia môže priniesť stav aký sme tu nemali od „veľkej hospodárskej krízy“, varuje Putin

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info