HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Päť európskych štátov sa dohodlo na výrobe stredne ťažkého vrtuľníka pre NATO

Vrtuľník Black Hawk. Ilustračné FOTO TASR - Ján Krošlák

Päť členských krajín NATO podpísalo dohodu o výrobe vrtuľníka novej generácie pre Severoatlantickú alianciu, ktorým stratégovia plánujú nahradiť existujúce flotily od roku 2035.

Francúzsko, Nemecko, Spojené kráľovstvo, Taliansko a Grécko podpísali vyhlásenie o zámere zúčastniť sa na programe, nazvanom „Rotorcraft Capability novej generácie“, alebo NGRC. Viac informuje portál defensenews.com.

V nadchádzajúcich rokoch budú títo partneri spolupracovať na vývoji „úplne novej generácie vrtuľníka“, ktorý by nahradil rôzne stredné viacúčelové flotily rotorových lietadiel, u ktorých sa predpokladá odchod do dôchodku v rokoch 2035 až 2040. Program sa začal pri príležitosti stretnutia ministrov obrany členských krajín NATO.

„Investovaním našich zdrojov a nasmerovaním našich rozvojových iniciatív cez mnohonárodný rámec zabezpečujeme, aby spojenci boli vybavení najlepšími dostupnými kapacitami, čo pomáha udržiavať technologický náskok NATO,“ uviedla vo vyhlásení zástupkyňa generálneho tajomníka NATO Mircea Geoanăová.

V Rusku sa do výroby dostávajú bezkonkurenčné technológie pre vrtuľníky

Deklarácie o zámere sú nezáväzné dokumenty a počiatočné úsilie o spoluprácu je v zásade otvorené pre ďalších spojencov a partnerov NATO, s výhradou súhlasu existujúcich účastníkov, uviedol vysoko postavený úradník NATO v e-maile pre Defense News.

Podrobnosti vrátane nákladov, podielu práce medzi piatimi národmi a konkrétnych časových harmonogramov ešte neboli zverejnené. Predpokladá sa, že ministri obrany zo zúčastnených krajín podpíšu do roku 2022 právne záväzné memorandum o porozumení pre úvodnú koncepčnú fázu.

Medzitým spojenci vypracujú plán spolupráce na definovanie, vývoj a nasadenie vrtuľníka novej generácie. Úradník NATO poznamenal, že bude rozhodujúce „získať intelektuálny základ pre právo na výrobu NGRC“ a že diskusie do roku 2021 o vytvorení počiatočného spoločného vyhlásenia o požiadavkách nebudú vyžadovať „značné“ kapitálové výdavky.

Slovensko môže od USA dokúpiť vrtuľníky Black Hawk za 50 miliónov dolárov

Úsilie v budúcom roku poskytne „silný východiskový bod pre účastníkov diskusie a návrh následnej koncepčnej fázy a dohody o súvisiacich požiadavkách na financovanie na nasledujúce roky,“ uviedol predstaviteľ NATO.

Ako výrobca stredne ťažkého viacúčelového vrtuľníka by táto nová spoločnosť pomáhala spojencom NATO v misiách vrátane zabezpečovania špeciálnych operácií a prepravy malého a stredného nákladu a vojakov v operačných regiónoch. Vrtuľníky by sa využívali aj pri lekárskej evakuácii, pátraní a záchrane a protiponorkovej vojne.

Americká armáda prostredníctvom výberového konania Future Long-Range Assault Aircraft (FLRAA) popri tom stupňuje požiadavky na svoj vlastný nový stredný viacúčelový vrtuľník. Ponuky sa očakávajú koncom roku 2020. Bell a tím Boeing-Sikorsky už vytvorili technologické modely a očakáva sa, že nové stroje bude možné nasadiť do roku 2030.

Rezort obrany zverejnil utajenú zmluvu na vrtuľníky Blackhawk za stámilióny eur

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info