HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Covid-19: Stratégia imunity stáda vo Švédsku zlyhala

Ilustračný obrázok © Shutterstock
Vyzeralo to, že Švédsko môže obhájiť svoju stratégiu v boji proti Covid-19. Lenže v posledných týždňoch bola aj táto 10-miliónová krajina tvrdo napadnutá vírusom, konštatuje portál NZHerald.

Švédsky kráľ Carl Gustaf tromi slovami zachytil paniku, ktorá zachvátila jeho krajinu. Kontroverzná stratégia imunity stáda totiž zlyhala a vo Švédsku explodovali počty prípadov koronavírusu. Na Instagrame napísal jednoducho: „Pevne sa držte!“

Túto správu poslal celému severskému národu, ktorý až doposiaľ viedol oproti svojim susedom zreteľne odlišnú stratégiu v boji proti Covid-19. Ostatní, keď pandémia prekročila hranice, zahájili tvrdé lockdowny. Zatiaľ čo život vo Švédsku pokračoval ako obvykle a vyzeralo to, že krajina môže svoju stratégiu obhájiť. Lenže v posledných týždňoch 10-miliónový národ Covid-19 tvrdo zasiahol.

EÚ schváli hneď dve vakcíny proti Covid-19

Minulý týždeň sa vyskytlo 6 000 prípadov za jediný deň a počet hospitalizácií rastie rýchlejšie ako kdekoľvek inde v Európe. Počet obetí sa predvídateľne zvyšuje. Denník Washington Post uvádza, že miera úmrtnosti Švédska na obyvateľa je niekoľkonásobne vyššia ako vo Fínsku, Dánsku a Nórsku. Všetky tieto škandinávske krajiny pristúpili k zastaveniu ekonomiky a uzamknutiu oveľa skôr.

Predpokladá sa, že v Štokholme je infikovaný zhruba každý piaty človek. S nárastom počtu nakazených bol predseda vlády Stefan Lofven nútený prehltnúť svoju hrdosť a pripustiť, že s teóriou imunity stáda sa pomýlil.

Analýza: Nenašiel sa žiadny dôkaz o tom, že by nakazení Covidom bez príznakov choroby boli infekční

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info