fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
VÝBER SPRÁV ZAHRANIČIE

Vedci hovoria o veľkom prielome – bude možná liečba HIV?

HIV/AIDS
Ilustračný obrázok/TASR
Nová metóda použitia vakcín, ktoré využívajú geneticky upravené imunitné bunky z tela pacienta, vytvorila trvalú a dlhotrvajúcu obranu proti infekcii HIV a priniesla novú nádej nielen pre vakcínu, ale aj pre liečbu smrteľnej choroby, informuje portál RT.
V experimentoch na myšiach indukoval tím spoločnosti Scripps Research všeobecne neutralizujúce protilátky alebo bnAbs schopné zabrániť infekcii HIV. Vedci dúfajú, že nová metóda môže v blízkej budúcnosti nielen zabrániť novým infekciám HIV, ale aj vyliečiť existujúce prípady HIV / AIDS, ktorých bolo od roku 2019 najmenej 38 miliónov. Metóda však vyžaduje prispôsobené gény založené na vlastných imunitných bunkách pacienta, čo komplikuje záležitosti a vyžaduje viac času, zdrojov a odborných znalostí.

„Je to prvýkrát, čo sa ukázalo, že modifikované B bunky môžu vytvoriť trvalú protilátkovú odpoveď v príslušnom modeli,“ povedal hlavný výskumník James Voss zo Scripps Research. Podarilo sa to preprogramovaním génov v B bunkách imunitného systému pomocou techniky CRISPR na produkciu protilátok proti HIV, ktoré sa zriedkavo vyskytujú u pacientov s HIV. Nová štúdia ukazuje, že rekonštruované B bunky sa môžu nielen množiť v reakcii na očkovanie, ale aj dozrievať v pamäťových aj plazmatických bunkách a kombinovať tak, aby vytvorili efektívnu a dlhotrvajúcu obranu proti infekcii.

Koronavírus má všetky znaky biologickej zbrane, tvrdí ruský profesor

Tím potrebuje získať regulačné schválenie, aby mohol začať pracovať na zdokonalení a zjednodušení procesu s cieľom znížiť náklady a zvýšiť dostupnosť. „Ľudia si myslia, že bunkové terapie sú veľmi drahé,“ hovorí Voss a dodáva: „Snažíme sa o to, aby bola táto technológia dostupná ako preventívna vakcína proti HIV alebo funkčná liečba, ktorá by nahradila každodennú antivírusovú liečbu.“

Štúdia: liek na artritídu Actemra pomáha pacientom v boji s Covid-19

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info