HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Prestane byť EÚ vazalom USA za pomoci Ruska? (Glenn Diesen)

Moskva
Ilustračný obrázok/pixabay

Komentár Glenna Diesena (RT)

Rusko a Francúzsko majú odlišné ciele, obaja si však uvedomujú potrebu potlačiť tureckú rozpínavosť, dotieravý vplyv USA a bezpečnostnú architektúru s nulovým súčtom v Európe, ktorá ohrozuje stabilitu, zamýšľa sa pre portál RT Glenn Diesen, docent na univerzite v Nórsku a redaktor časopisu Russia in Global Affairs.

Emmanuel Macron vyzval Európsku úniu, aby prehodnotila politiku voči Rusku a zlepšila vzťahy. Krok francúzskeho prezidenta si zaslúži priaznivú odozvu, pretože zblíženie je v euroatlantickom spoločenstve v súčasnosti, bohužiaľ, politicky odvážnym krokom.

Francúzsko tiež požiadalo o účasť na nastolení trvalého mieru v Náhornom Karabachu. Paríž schválil spoluprácu Turecka s radikálnymi militantnými skupinami v Sýrii, hoci teraz má námietky. Ankara totiž vyváža rovnakých bojovníkov do Líbye a na Zakaukazsko. Paríž už tradične zobrazuje všetkých protiruských Čečencov ako bojovníkov za slobodu, aj keď teraz požaduje užšiu protiteroristickú spoluprácu s Moskvou.

Rusko sa v posledných rokoch stalo schopnejším vyvážiť západný unilateralizmus, malo by však tiež podporovať multilaterálne alternatívy. Moskva potrebuje nového partnera pre iný prístup k Západu.  Washington sa v poslednom úsilí o globálnu hegemóniu stáva nedôverčivejším, Londýn posilňuje svoju úlohu po brexite ako poskytovateľa bezpečnosti zasiahnutého rétorikou studenej vojny a vízia Berlína pre Európu naznačuje, že bude čoraz nespoľahlivejšia a agresívnejšia, konštatuje Diesen.

Koronavírus má všetky znaky biologickej zbrane, tvrdí ruský profesor

Správa rozdelenej Európy

Napätie medzi Ruskom a Francúzskom vyplýva z toho, že sa nepodarilo dosiahnuť urovnanie po studenej vojne, ktoré odstránilo deliace čiary v Európe. Rozpínavosť EÚ a NATO bez ponuky členstva v Rusku nevyhnutne urobila z „európskej integrácie“ pokračovanie politiky bloku s nulovým súčtom.

Macron sa usiluje o francúzske vedenie vo zvrchovanej a posilnenej EÚ, čo neznamená zapojenie Ruska do zdieľanej európskej bezpečnostnej architektúry. Medzitým Rusko tiež opustilo niekdajšie ilúzie o Veľkej Európe a v súčasnosti usiluje o strategické partnerstvo s Čínou s cieľom vytvoriť Veľkú Euráziu. Berúc do úvahy tieto skutočnosti, rusko-francúzske partnerstvo by sa obmedzilo na zmiernenie a zvládnutie deliacich čiar v Európe.

Francúzsko podporovalo politiku nulovej sumy na Ukrajine a následné protiruské sankcie. Paríž však tiež uznal, že úsilie o obkľúčenie a izoláciu Ruska zlyhalo, hovorí nórsky pedagóg a redaktor.

Čas zúčtovania? Moskva zvažuje blokovanie Facebooku a Twitteru

Macron je voči Rusku hlboko kritický, napriek tomu varoval, že „vytlačenie Ruska z Európy je hlboká strategická chyba, pretože Rusko tlačíme buď do izolácie, ktorá zvyšuje napätie, alebo ho tlačíme do spojenia s inými veľmocami, ako je Čína“. Macron sa zjavne pokúša hrať rolu nového Kissingera, ktorý osloví Moskvu. Chce zabrániť Rusku v spojení s Čínou.

Zavedenie vzájomne prijateľného status quo

Expanzívny impulz EÚ a NATO bráni tomu, aby sa etabloval nový status quo, ktorý búra akékoľvek nádeje na stabilitu a spoluprácu s Ruskom. Napriek tomu sa Francúzsko historicky viac obávalo expanzie EÚ, pretože nemecká ekonomika bola hlavným dobrodincom súčasného „drang nach osten“ (pojem, ktorý bol prvýkrát použitý v 19. storočí k pomenovaniu nemeckej expanzie do slovanských krajín, pozn. red.). Pokračujúce váhanie Francúzov s ďalšou expanziou na Balkán by malo byť vítané ako pauza v úsilí EÚ o výlučný vplyv.

Spolupráca s EÚ v spoločnom susedstve nie je možná, pretože zahraničná politika Bruselu s nulovým súčtom pozdĺž ruských hraníc spočíva vo veľkej miere v „záchrane“ ruských susedov pred vplyvom Moskvy. Brusel sa tiež zdráhal nadviazať spoluprácu s Euroázijskou hospodárskou úniou a Washington vyjadril zámer zničiť ruský ekonomický klub.

Ruská vakcína Sputnik V bola zaslaná na schválenie WHO

Naproti tomu Francúzsko signalizovalo menej nepriateľskú zahraničnú politiku výzvou na spoluprácu s Euroázijskou hospodárskou úniou, ktorá by mohla nahradiť mentalitu víťaza vzájomne výhodnými medziregionálnymi riešeniami.

Francúzsko sa zasadzuje za militarizáciu EÚ. Možno to bude nežiadúci vývoj, pretože rozdrobený a neistý blok bude pravdepodobne hľadať jednotu v opozícii voči ruskému strašidlu. Armáda EÚ by však znížila nadmernú závislosť od USA a umožnila by tak nezávislejšiu zahraničnú politiku. Vytvorením vojenských kompetencií EÚ by Paríž mal mať tiež väčšiu úlohu v Európe s čoraz väčšou dominanciou Nemecka.

Rozdelená Európa pod americko-čínskym bipolarizmom

Moskva je voči NATO hlboko kritická, pretože robí vzťahy medzi Európskou úniou a Ruskom rukojemníkmi vzťahov medzi USA a Ruskom. Macronove reči o „európskej suverenite“ či „strategickej autonómii“ sú krokom správnym smerom. Macron sa pretvára v moderného Charlesa de Gaullea a snaží sa zbaviť Európu statusu vazalstva.

Neuveriteľné: Nová vedecká štúdia tvrdí, že ústna voda môže zabiť koronavírus do 30 sekúnd

Militarizované rozdelenie starého kontinentu oslabuje EÚ aj Rusko v čase, keď sa ako hlavné mocnosti ukazujú USA a Čína. Washington vynakladá veľké úsilie, aby sa Európania poslúchali a  Peking sa nebude spoliehať na to, že Rusko bude balansérom USA. Francúzsko a Rusko zdieľajú jeden cieľ – nechcú sa stať politickými objektmi v americko-čínskom súperení.

Macron uznal, že „nepochybne zažívame koniec západnej hegemónie nad svetom“ a vyslovil názor, že Európa sa nemôže stať len politickým objektom. Zároveň označil, že NATO sa nachádza v stave „mozgovovej smrti“ a upozornil na „nestabilitu nášho amerického partnera“.

V multipolárnom svete nemá USA Európe čo ponúknuť, ale veľa vyžaduje, pretože sa zintenzívňuje americko-čínska rivalita. Washington sa preto stáva viac závislým od hospodárskeho nátlaku, aby zabezpečil, že Európa bude na rovnakej vlnovej dĺžke. Washington predtým sankcionoval Francúzsko za obchodovanie s protivníkmi USA a Paríž sa teraz usiluje o väčšiu finančnú a technologickú suverenitu s cieľom obmedziť súdnu extrateritorialitu v USA. Jasná správa z Paríža je, že pod prichádzajúcou Bidenovou správou nedôjde k návratu do normálu.

Amerika potrebuje nového nepriateľa. To jediné ju dokáže zjednotiť (Arťom Lukin)

Obmedzené ciele

Druhý generálny tajomník OSN slávne poznamenal, že OSN „nebola vytvorená na to, aby priviedla ľudstvo do neba, ale na záchranu ľudstva pred peklom“. Rusko-francúzske partnerstvo by podobne nevyriešilo problém európskych deliacich čiar ako základu konfliktov. Politiky presadzované Parížom by však aspoň umožnili zmierniť a zvládnuť dôsledky bezpečnostnej architektúry zdedenej po studenej vojne.

Glenn Diesen , docent na univerzite v juhovýchodnom Nórsku a redaktor v časopise Russia in Global Affairs.

Arabi: Západ sa musí prestať zmierovať s islamistami (Khaled Abu Toameh)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info