HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

EÚ zatiaľ nemá páky na technologických gigantov

Európska komisia
Budova Európskej komisie v Bruseli - ilustračný obrázok pixabay.com
Nová správa Európskeho dvora audítorov zistila, že protimonopolné vyšetrovania EÚ sú príliš pomalé a pokuty príliš neúčinné, aby obmedzili kroky veľkých technologických spoločností, ako sú Google a Facebook, informuje portál RT.

Kontrolný orgán EÚ v hodnotiacej správe uviedol, že aj keď Európska komisia prijala niekoľko rozhodnutí v prípadoch týkajúcich porušovania protimonopolných pravidiel týkajúcich sa oblasti digitálnej ekonomiky, nedokázala dostatočne rýchlo reagovať na zmeny digitálnych trhoch. To zapríčinilo, že technologickí giganti dokázali uniknúť spod kontroly a eliminovať potenciálnych konkurentov.

Správa tiež kritizuje EK za vykonávanie „všeobecne zdĺhavých“ protimonopolných vyšetrovaní, ktoré sa začali až „po vzniku problému v oblasti hospodárskej súťaže“Podľa správy trvalo v priemere štyri roky, kým sa dospelo v týchto prípadoch k záveru.

EÚ uvažuje o vyriešení krízy po tom, čo Maďarsko a Poľsko zablokovali rozpočet

Aj v prípadoch, keď bolo vyšetrovanie, pri ktorom sa zistilo konkrétne porušenie, ukončené, Európsky dvor, uložené pokuty boli veľmi nízke.  „Účinné vymáhanie pravidiel si vyžaduje odstrašujúce pokuty“, konštatuje správa audítorov. Napriek tomu, že uložené pokuty patria k najvyšším na svete, kritici tvrdia, že pre bohaté technologické spoločnosti sú „viac než dostupné.“

Napriek kritike protimonopolné autority EÚ obhajujú existujúce nastavenia procesu vyšetrovania. Generálny riaditeľ Komisie pre hospodársku súťaž Olivier Guersent v reakcii uviedol, že „pravidlá hospodárskej súťaže EÚ sú dostatočne flexibilné na to, aby sa vyrovnali s digitálnymi trhmi.“

Ktosi tu ľudí nazýva opicami

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info