HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Čas zúčtovania? Moskva zvažuje blokovanie Facebooku a Twitteru

Ilustračný obrázok/pixabay
Skupina ruských politikov predložila návrh zákona, ktorý by mal potrestať zahraničných technologických gigantov poskytujúcich sociálne médiá za diskrimináciu a cenzúru ruských médií, informuje portál RT.

Poslanci navrhli potrestať siete sociálnych médií, ktoré prejavujú predsudky na základe štátnej príslušnosti, jazyka alebo protiruských sankcií. V prípade dokázania viny môže byť webovým stránkam uložená pokuta alebo dokonca úplné zablokovanie.

V auguste podnikla kalifornská spoločnosť Twitter kroky proti spoločnosti RT a ďalším štátom financovaným ruským médiám a ich účty boli predmetom tieňového zákazu. To znamená, že teraz ich nemožno nájsť pomocou funkcie vyhľadávania na webových stránkach. Twitter tiež začal označovať niekoľko ruských zdrojov ako „médiá pridružené k štátu“. To isté však neurobil niektorým zahraničným ekvivalentom, ako napríklad americkému štátnemu RFERL alebo britskému BBC.

Neuveriteľné: Nová vedecká štúdia tvrdí, že ústna voda môže zabiť koronavírus do 30 sekúnd

Jeden z autorov dokumentu, poslanec Anton Gorelkin, v rozhovore pre moskovskú tlačovú agentúru TASS uviedol, že zákon dáva vláde právo spomaliť webovú stránku. „Obmedzenie prístupu, ktoré zahŕňa spomalenie prenosu, je zamýšľané ako extrémna reakcia proti očividnej diskriminácii ruských médií na zahraničných platformách,“ vysvetlil Gorelkin. „Vždy som bol zástancom mäkkej sily a odporcom blokovania, ale štát by mal mať vždy k dispozícii rezervu pre obzvlášť škodlivých porušovateľov zákona.“

Poslanec tiež vysvetlil, že navrhovaná legislatíva umožní spoločnosti Roskomnadzor, ruskému federálnemu cenzorovi, pokutovať priestupky proti webovým stránkam až do výšky 3 miliónov rubľov (40 000 dolárov).

EÚ uvažuje o vyriešení krízy po tom, čo Maďarsko a Poľsko zablokovali rozpočet

Podľa Puškova cieľom navrhovaného zákona nie je zabrániť Rusom v prístupe na zahraničné webové stránky, ale zaviesť právnu zodpovednosť za cenzúru. „Cieľom nie je blokovanie zdrojov, ale objasnenie pravidiel, podľa ktorých musia tieto spoločnosti pôsobiť v Rusku,“ vysvetlil v rozhovore pre agentúru TASS.

Začiatkom tohto mesiaca požiadala skupina ruských odborníkov na sociálne médiá ministerstvo financií, aby pokutovalo zahraničné spoločnosti, ktoré ruské médiá cenzurujú. Asociácia profesionálnych používateľov sociálnych sietí a messengerov (APPSIM) poznamenala, že zhruba 20 ruských médií ako RT, RIA Novosti, Sputnik, či Rossija-1 je zakázaných alebo ich vysielanie je obmedzené.

Mal by to vzdať a nebyť trápny, hodnotí Trumpa prezident Zeman

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info