fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Kremeľ: Uvítame každý pokus amerického prezidenta o na nadviazanie vzťahov s Ruskom

peskov
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Foto: TASR/AP

Moskva je pripravená spolupracovať s akýmkoľvek americkým prezidentom, uviedol pre portál RT hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Zopakoval, že Rusko nikdy nezasahovalo do vnútorných záležitostí USA, ale nedovolí, aby sa Spojené štáty miešali do ich vlastných záležitostí.

Aj keď americké médiá už označili za víťaza volieb demokratického kandidáta Joea Bidena, oficiálny výsledok zatiaľ nebol vyhlásený a úradujúci prezident Donald Trump porážku prijať odmietol. Rusko, ktoré sa na rozdiel od iných krajín neponáhľalo pogratulovať Bidenovi, prijme obidva výsledky volieb, uviedol Peskov pre portál RT. „Budeme rešpektovať voľbu amerického ľudu, nech už je výsledok akýkoľvek, pričom sme pripravení spolupracovať s akýmkoľvek budúcim prezidentom USA, ktorého si Američania zvolia,“ uviedol Peskov. „Prirodzene, mali by sme väčšiu radosť z prezidenta, ktorý by bol ochotný vynaložiť aspoň nejaké úsilie na oživenie našich bilaterálnych vzťahov,“ ďalej poznamenal hovorca Kremľa.

Rusko pripravuje dohodu o otvorení námornej základne pre lode s jadrovým pohonom v Sudáne

Peskov následne opäť odmietol obvinenia zo zasahovania do amerických volieb, obvinenia, ktoré v USA pretrvávajú posledné štyri roky. „Nikdy sme nezasahovali – a nikdy nebudeme zasahovať – ​​do vnútorných záležitostí Ameriky. To isté platí aj naopak. Nikdy nedovolíme, aby Amerika zasahovala do našich vnútoerných záležitostí,“ ďalej vyhlásil Peskov.

Ruská ekonomika vykazuje silné známky zotavenia z pandémie

Hovorca Kremľa dodal, že Moskva dala jasne najavo svoj postoj, pričom o tejto otázke už opakovane prehovoril ruský prezident Vladimir Putin. „Toto je náš nemenný princíp, ktorý náš prezident opakovane vyjadril na medzinárodných fórach, v bilaterálnych rozhovoroch atď. Jeden by si myslel, že priemerný Američan už našu pozíciu mnohokrát počul a mal by si ju zapamätať,“ dodal na záver hovorca Kremľa.

Príbeh „Russiagate“ v USA pretrvával počas celého funkčného obdobia Donalda Trumpa. Napriek tvrdým obvineniam voči Moskve a nasledujúcim sankciám však dosiaľ neboli predložené nijaké dôkazy o tom, že Rusko nejako ovplyvnilo výsledok amerických prezidentských volieb v roku 2016, konštatuje portál.

Zuckerberg prezradil zamestnancom, že je „jasné“, že Biden vyhral sporné americké voľby

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info