HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Fico kritizuje prepojenie vlády a firmy dodávajúcej antigénové testy. Zmluva je nezákonná!

Podľa Roberta Fica sa Igor Matovič pokúša zničiť stranu Smer-SDS a využíva na to všetky prostriedky. Fotokoláž (via TASR)

Už pred niekoľkomiliónovým nákupom antigénových testov od trnavskej firmy sa hromadne diskutovalo o tom, že voči štátu má nedoplatky, a tak s ním nemôže obchodovať. Na protizákonnosť zmluvy opäť upozorňuje aj predseda Strany Smer-SD.

Robert Fico je presvedčený, že firma, ktorá vyhrala obstarávanie na celoplošný nákup antigénových testov na COVID-19 má jasné prepojenie na vládnych politikov. Firma Eurolab Lambda podľa Fica uspela aj napriek tomu, že jej ponuka nebola najlacnejšia a existujú jasné prepojenia na vládne OĽaNO, SaS a Sme rodina, informuje portál dnes24.sk.

Nedala najlepšiu ponuku a aj tak vyhrala
Vykladanie testov na bratislavskom letisku M. R. Štefánika. Zdroj: TASR

„Firma Eurolab Lambda hrubo porušila zákon o verejnom obstarávaní, pretože spoločnosť mala dlžobu v Sociálnej poisťovni a nemohla byť vo verejnej súťaži. Klamala však, že dlh voči poisťovni nemá,“ skonštatoval Fico s tým, že za takýchto podmienok nemohlo dôjsť k podpisu kontraktu so Správou štátnych hmotných rezerv. Šéf Smeru-SD zároveň upozornil, že malá trnavská firma pri obstarávaní uspela aj keď nedala najlepšiu ponuku. „Firma má aj jasné prepojenie na vládnych politikov,“ tvrdí Robert Fico.

Expremiér sa preto voči blogu Transparency International Slovensko, v ktorom občianske združenie analyzuje proces výberu dodávateľov testov a konštatuje, že obviňovania z predraženia či klientelizmu sú neopodstatnené. Fico označil tento blog za „čisto politický text“, ktorý „odobruje kšeft“. Obrátiť sa plánuje so sťažnosťou na medzinárodnú centrálu Transparency International.

Na Matoviča padá podozrenie z obrovskej korupcie.

V realite sa výhrady nepreukázali ako vážne

Transparency International, ktoré preverilo tender na nákup antigénových testov, tvrdí, že štát testy kúpil lacnejšie ako mnohé iné krajiny. „Súťaž bola vzhľadom na veľmi rýchlu potrebu nákupu síce limitovaná, ale štátne rezervy si vyberali z deviatich cenových ponúk a vyhrali najlepší. Prepojenosť hlavného dodávateľa, trnavskej firmy Eurolab Lambda na premiéra či vládnu koalíciu a jej vplyv na tender nemá podľa našich zistení žiadny reálny základ,“ konštatuje združenie Transparency International.

Vo svojom blogu združenie zároveň píše, že pochybnosti, ktoré stavajú tender do negatívneho svetla, vyvolali aj otázky o možných prepojeniach premiéra Matoviča na spoločnosť Eurolab Lambda, ako aj ich podlžnosť voči Sociálnej poisťovni. „V realite sa tieto výhrady z nášho pohľadu nepreukázali ako vážne, keďže trnavská firma je exkluzívnym dodávateľom kórejských testov na Slovensku, čo nám potvrdil aj priamo ich výrobca,“ uviedlo Transparency International. Problém s omeškaním odvodov do Sociálnej poisťovne podľa neho Správa štátnych hmotných rezerv aj firma vysvetlili tým, že dlžoba bola uhradená ešte pred podpisom zmluvy zo 16. októbra, píše v závere portál dnes24.sk.

Nečakané zistenia nadácie Zastavme korupciu! Biznis s antigénovými testami rozkrýva vinníkov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info