fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Čínsky obchodný blok má ukončíť hegemóniu USA

Ilustračný obrázok / Pixabay

Čínske štátne médiá strávili víkend oslavou oznámenia masívnej obchodnej dohody s ďalšími 14 ázijsko-tichomorskými krajinami – vrátane kľúčových spojencov Spojených štátov ako Japonsko, Južná Kórea a Austrália, ale nie s USA – ako „koniec hegemónie USA v Západnom Pacifiku“, informuje Breitbart News.

Čínsky štátny denník Global Times nedávno uviedol, že Regionálne komplexné hospodárske partnerstvo (RCEP) „naznačuje, že väčšina ázijských krajín podporuje celoázijský regionálny rámec voľného obchodu, ktorý je prospešný pre všetky ázijské ekonomiky a považuje ho za medzník smerom k dosiahnutiu užšej hospodárskej integrácie vo východnej a juhovýchodnej Ázii.“

„RCEP vysiela správu, že ázijské krajiny nechcú voliť  medzi USA a Čínou,“ tvrdí Global Times. „Nie sú ochotní slepo nasledovať USA a vylúčiť Čínu, najväčšiu a najživšiu ázijskú ekonomiku, z procesu integrácie regiónu. Zdravé hospodárske spoločenstvo v Ázii sa nedá dosiahnuť bez účasti Číny.“ Čínsky dokument uviedol, že RCEP je predstavovaná ako reakcia Združenia národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN) na Transtichomorské partnerstvo (TPP), čo je dohoda o voľnom obchode, v ktorej zdanlivo dominujú USA a ktorá „nespravodlivo vylučuje“ Čínu.

Americkí stratégovia zaspali, po Rusku aj Čína dominuje v taktike podhladinového boja

Vystúpenie Trumpovej administratívy z TPP v roku 2016 malo za následok odtrhnutie Ameriky od procesu hospodárskej integrácie Ázie, konštatuje Global Times. Okamžitým následko bolo vytvorenie indicko-pacifická stratégia – proaktívnej geopolitickej iniciatívy zameranej  na vytvorenie „zjednoteného frontu“ , ktorý by rešpektoval ekonomickú váhu Číny.

Global Times predpovedá, že je však vysoko pravdepodobné, že Bidenova administratíva zmení Trumpov kurz a bude sa viac angažovať pri rokovaniach s Áziou na ekonomickom fronte.

„Veľký reset“ po Covide? Lídri chcú vybudovať lepšiu spoločnosť

Čínska tlačová agentúra Sinchua ocenila vznik RCEP ako míľnik na ceste k obchodnej stabilite. „Svet vníma rastúci protekcionizmus a unilateralizmus. Obchodná a ekonomická šikana z určitých krajín predstavuje vážnu hrozbu pre medzinárodnú spoluprácu, ako aj pre globálnu snahu o vybudovanie otvorenej svetovej ekonomiky,“ konštatuje Sinchua. V inom materiáli agentúra uvádza, že RCEP „predstavuje víťazstvo multilateralizmu nad unilateralizmom a voľného obchodu nad protekcionizmom“, ktoré bude mať dosah na takmer tretinu globálnej ekonomiky.

Rusko postaví nový viacúčelový nákladný prístav na Ďalekom východe

Čína rozdrvila obrieho mravca- spoločnosť Ant (Gordon G. Chang)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info