fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Testovanie v Rakúsku bude iba dobrovoľné, ako ponuka vlády občanom

Ilustračné foto: Facebook (Ozbrojené sily SR)

Rakúska ministerka zahraničia pri rozhovore s Korčokom uviedla, že testovanie v Rakúsku bude cielené a dobrovoľné, občania ho majú vnímať ako ponuku zo strany vlády

Pandémia nového koronavírusu, viacročný finančný rámec Európskej únie, fond obnovy a terorizmus boli hlavnými bodmi pondelkového virtuálneho rokovania ministrov zahraničných vecí Slavkovského formátu (SR, ČR a Rakúsko). Informoval o tom na tlačovej konferencii slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok

Svojich partnerov – rakúsku ministerku Karoline Edtstadlerovú a českého ministra Tomáša Petříčka – informoval o najnovších opatreniach SR proti šíreniu koronavírusu a pri otázke terorizmu vyzval na vytvorenie bezpečnostnej únie v EÚ.

Otázka plošného testovania

Rakúska ministerka ocenila, že Slovensko sa s jej krajinou delí so skúsenosťami z plošného testovania na COVID-19. Pripomenula, že aj silný rakúsky zdravotnícky systém by sa pod náporom tohto ochorenia mohol zrútiť. Jedným z riešení môže byť masové testovanie podľa nedávno predstaveného plánu kancelára Sebastiana Kurza.

„Idú Vianoce, ľuďom chceme ponúknuť život, ktorý by sa aspoň blížil k normálu,“ uviedla s tým, že testovanie v Rakúsku bude cielené a dobrovoľné, pričom občania ho majú vnímať ako ponuku zo strany vlády.

Matovič sa teší: Podľa nášho vzoru idú hromadne testovať aj Rakúšania!

Český minister Petříček novinárom pripomenul, že ČR tiež diskutovala o plošnom testovaní, avšak po porade s expertmi sa rozhodla pre cielenejšie testovanie, a to najmä zraniteľných skupín, napríklad v zariadeniach sociálnych služieb.

V súvislosti s viacročným finančným rámcom EÚ a fondom obnovy Korčok uviedol, že SR je spokojná s kompromisom, ktorý sa podarilo dosiahnuť nemeckému predsedníctvu.

Diskutovali aj o terorizme

Ministri zahraničných vecí Slavkovského formátu diskutovali aj o terorizme, najmä o nedávnych útokoch vo Viedni a Francúzsku. Tie podľa Korčoka zvýraznili dôležitosť spolupráce bezpečnostných a spravodajských zložiek na európskej úrovni. Potom, čo sa v EÚ podarilo vytvoriť jednotný trh, monetárnu úniu a našla sa napríklad zhoda aj na potrebe vytvorenia digitálnej únie, je potrebné urýchlene vytvoriť tiež bezpečnostnú úniu, prízvukoval Korčok.

„Musíme zmobilizovať všetky členské štáty a vytvoriť komplexnú koncepciu, ktorej budú občania môcť dôverovať… Bez bezpečnosti nemáte nič,“ dodal Korčok.

Ľudia na Slovensku už protestujú proti tejto vláde

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info