HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Je výsledok volieb v USA pre Rusko dobrý alebo zlý?

Ilustračný obrázok/pixabay
Americké prezidentské voľby sú najbúrlivejšie v živej histórii. Ale ešte predtým, ako sa spočítajú všetky hlasy, môžeme usúdiť, že sa médiá nezhodujú v tom, či je predvolebný prieskum porážkou Ruska, alebo súčasťou jeho bláznivého plánu, konštatuje portál RT.

Keď v sobotu vyhlásil víťazstvo bývalý viceprezident a demokratický kandidát Joe Biden, komentátori v USA a Veľkej Británii bojovali o to, či bude prezident Vladimir Putin z výsledku sklamaný, alebo potešený. Počas volieb Biden hovoril o Rusku ako o „úhlavnom nepriateľovi“ USA a vyhlásil, že celé funkčné obdobie prezidenta Donalda Trumpa „bolo pre Putina darom“.

Komentátori na Twitteri tvrdili, že Trumpova potenciálna porážka bola pre Putina neúspechom. Neera Tanden z think-tanku Demokratická strana American Progress napísala, že udalosti boli „porážkou Putina a síl iliberalizmu tiež“. Tim Walker, britský novinár z oblasti boja proti brexitu dodal, že pre britského premiéra Borisa Johnsona, o ktorom sa predpokladá, že pri užších obchodných väzbách závisí od Trumpa, je Putinovo rameno jedným z „mála ramien, na ktorom sa môže vyplakať“.

Biden by sa nemal „neoprávnene uchádzať o“ prezidentskú funkciu, tvrdí Trump

Iní však tvrdili, že chaos okolo volieb, ktorý sa má v súvislosti s výsledkom pretiahnuť na týždne právnych krokov, je pre Kremeľ výhrou. „Dvaja prezidenti sa stali jasnými víťazmi volieb v USA. Bohužiaľ, sedia v Pekingu a Moskve,“ napísal Richard Berry, komentátor finančných trhov na Goodmoneyguide.com .

Rovnako aj obchodný časopis Fortune v stredu napísal, že „voľby, ktoré potvrdia hlboké spoločenské trhliny Ameriky, a ktoré ešte môžu skončiť právnymi ťahanicami, pravdepodobne potešia amerických  geopolitických rivalov.“

Vláda USA a západné médiá neustále vykresľujú Rusko ako štát vyvíjajúci vplyv na rôzne krajiny po celom svete. Americké spravodajské agentúry vydali po prezidentskej súťaži v roku 2016, v ktorej sa Trump stal prekvapeným víťazom, spoločnú správu, v ktorej sa tvrdí, že „prezident Putin nariadil vplyvnú kampaň… zameranú na voľby“.

Grécko stavia oceľový plot proti migrantom. Budú na ňom kamery a sirény

Kremeľ tieto obvinenia dôrazne poprel. Samotný Putin v roku 2018 na spoločnej tlačovej konferencii s Trumpom zopakoval, že „ruský štát nikdy nezasahoval a nebude zasahovať do vnútorných amerických záležitostí vrátane volebného procesu“. Putin si tentoraz dával pozor, aby verejne nenadržiaval niektorej zo strán v bitke Trump-Biden, a Kremeľ dokonca naznačil, že vidí príležitosť na obnovenie rozhovorov o kontrole jadrových zbraní za vlády Bidena.

Zdá sa, že široká verejnosť v Rusku je ešte menej znepokojená. Prieskum na 1 000 Rusoch, ktorý bol  zverejnený v septembri, sa pýtal, či je Trump alebo Biden s najväčšou pravdepodobnosťou prínosom pre ich krajinu. Najbežnejšia odpoveď bola, že „na tom nezáleží“.

Rusko a Nemecko požadujú okamžité prímerie kvôli obavám, že by sa vojna v Náhornom Karabachu mohla premeniť na humanitárnu krízu

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info