HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

COVID-19: Na ďalšie, tretie kolo testovania nevidí Zväz ambulantných lekárov dôvod

Ilustračné foto - TASR - Ján Krošlák

Premiér Igor Matovič si presadil svoje a Slováci sa zúčastnili na dvoch kolách celoplošného testovania na koronavírus. Po nich slávnostne oznámil, že bude minimálne ešte jedno, na čo ale ambulantní lekári nevidia žiadny dôvod. Napísali Topky.sk.

Myšlienka na minimálne ešte jedno celoplošné kolo testovania, ktorú presadzuje náš premiér, sa nestretla s pochopením u Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP), ktorý na to nevidí relevantný dôvod. V pondelok o tom informovala prezidentka zväzu Zuzana Dolinková, uvádza portál Topky.sk

Testovať treba najmä v ohniskách nákazy

Prezidentka nesúhlas zväzu zdôvodnila tým, že dodnes ešte nie sú spracované a známe presné dosahy a vyhodnotenie pomeru prínosov a nákladov pilotného ani dvoch kôl celoplošného antigénového testovania obyvateľstva. Zväz vidí zmysel testovania antigénovými testami tam, kde je to najefektívnejšie, teda najmä v ohniskách nákazy, nemocniciach, domovoch sociálnych služieb či vo veľkých firmách. „Z pohľadu ambulantného sektora je žiaduce zriadenie špeciálnych mobilných odberových miest s cieľom rýchlej diagnostiky nákazy použitím antigénových testov, kde by v indikovaných prípadoch mali ambulantní lekári možnosť zhodnotiť infekčnosť pacientov, a tým efektívne poskytovať primeranú zdravotnú starostlivosť,“ skonštatovala Dolinková.

Nezanedbateľným faktom je podľa zväzu aj aktuálne vysoký počet nakazených zdravotníkov, ich vyčerpanosť a nenahraditeľnosť. Pri dostatočne nepreukázanej účinnosti prínosu celoplošného testovania by bolo ich opätovné nasadenie do tejto akcie neprimeraným hazardom so zdravím,“ tvrdí ďalej riaditeľka a dodáva: „Naopak, za jednoznačne účinný nástroj považujeme ďalšie zvyšovanie dostupnosti indikovaného a cieleného PCR testovania.“

Šéf lekárskej komory končí v krízovom štábe a vyzýva vládu, aby testovanie ešte zvážila

Zdravotníci sú už unavení a aj vyčerpaní

Podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov Mariana Šótha by ďalšie kolo testovania na COVID-19 ešte viac odčerpalo materiálne vybavenie, ako napríklad ochranné pomôcky, ktorých už začína byť v nemocniciach nedostatok. „Problematické je aj vyčerpanie zdravotníckych pracovníkov,“ konštatuje Šóth, ktorý tiež poukázal na to, že v niektorých regiónoch už absolvovali tri víkendy testovaní, a navyše popritom ešte na 100 % pracujú vo svojom zamestnaní. Prezident asociácie súkromných lekárov tiež tvrdí, že štát by nemal hazardovať ani s vôľou a súdržnosťou občanov. „Chápem, že dobrovoľné a povinné je v tomto ponímaní jedno a to isté, ale ani trpezlivosť bez pozitívneho cieľa nie je nekonečná,“ dodal podľa portálu Topky.sk na záver Šóth.

O pacientov sa budú starať aj nakazení zdravotníci

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info