HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Bihariová chce chrániť lekárske tajomstvo, Danko odmieta druhé kolo

TASR – František Iván

Mimoparlamentné strany ďakujú účastníkom za zvládnutie celoplošného testovania na COVID-19 a zároveň vyzývajú vládu k lepšej komunikácii. Napísali parlamentnelisty.sk

Toľko ospevované, ale i kritizované celoplošné testovanie je už pár dní za nami, potrebu vyjadriť sa k nemu však majú aj predstavitelia mimoparlamentných strán. Pracovné nasadenie počas testovania ocenili najmä u zdravotníkov, bezpečnostných zložiek, samospráv či dobrovoľníkov Progresívne Slovensko aj Most-Híd, zdôraznili však potrebu nastaviť pravidlá ďalšieho pracovania so získanými dátami, informuje portál parlamentné listy.sk.

Od vlády sa očakáva jasná komunikácia
Irena Biháriová. FOTO – TASR

Nová predsedníčka Progresívneho Slovenska Irena Bihariová na sociálnej sieti skonštatovala, že zatiaľ sa nedá povedať, či celoplošné testovanie malo zmysel z hľadiska „skrotenia pandémie“ a či u nás odvrátilo tvrdý lockdownu. Od vlády očakáva tiež jasnú komunikáciu pravidiel tak, aby neboli porušované princípy právneho štátu, nespôsobili stigmatizáciu ľudí a zabránili rizikám šikany občanov zo strany zamestnávateľov, prevádzok či obchodov. Podľa Bihariovej je treba zabrániť rozdeleniu spoločnosti na tých, ktorí „majú vstupenku na slobodu“ a tých, „ktorých práva a slobody ostanú obmedzené ako trest za neúčasť“.

Ľudia nesmú zažívať poníženie v obchodoch či na pracoviskách tým, že sa budú musieť legitimizovať výpismi zo zdravotných záznamov. Z hľadiska logistiky sa akcia vďaka samosprávam, armáde, dobrovoľníkom a zdravotníkom podľa predsedníčky PS vydarila. „Väčšina z nich do toho šla úplne nezištne len preto, aby samotná operácia a už investované náklady nevyšli nazmar”. Bihariová tiež vyzdvihla sebadisciplínu a súdržnosť ľudí, z ktorých mnohí sa zúčastnili pod tlakom vyhrážok a obáv z následkov neúčasti.

Celoplošné testovanie: Nevhodné testy, nepripravenosť, neodbornosť, ale aj nátlak na ľudí

Poďakovanie všetkým aj odsúdenie druhého kola

Podobne celoplošné testovanie vidí aj šéf Mosta-Híd László Sólymos. Uznanie podľa neho patrí každému, kto sa zúčastnil organizácie akcie. „Samosprávam, zdravotníkom a dobrovoľníkom. No hlavne občanom, ktorí po chaose vytvorenom vládou prišli a čakali aj dlhé hodiny, kým prišli na rad,” uviedol v reakcii, ktorú TASR poskytla hovorkyňa strany Klára Magdeme. Sólymos si myslí, že teraz máme k dispozícii cenné dáta, ktoré majú poslúžiť k zabráneniu kolapsu v nemocniciach. „Dúfam, že plošné testovanie nebolo cieľom, ale prostriedkom,” podotkol, rovnako ako Bihariová, nový predseda strany Most-Híd.

Andrej Danko / Fotomontáž: HD

Predseda mimoparlamentnej SNS Andrej Danko si zase myslí, že druhé kolo plošného testovania sa nemá konať. Testy by sa podľa neho mali rozdať iba do tých oblastí, ktoré vykázali vysoké percento infikovaných, a tiež veľkým zamestnávateľom či do sociálnych zariadení. Dáta z celoplošného testovania podľa neho hovoria, že Slovensko na tom nie je až tak zle. Danko na sociálnej sieti vyzval vládu, aby viedla dialóg s primátormi a starostami, s odborovými zväzmi, zamestnávateľmi, zamestnancami, ale najmä s prezidentkou.

Andrej Danko Matovičovi: Hádam nechcete výsledky týchto testov a DNA odovzdávať farmaceutickým firmám!

Samosprávy musia dostať viac kompetencií i financií
Milan Majerský. FOTO – TASR

Podľa rovnako nového predsedu mimoparlamentného Kresťansko-demokratického hnutia Milana Majerského celoplošné testovanie potvrdilo, že samosprávy musia od štátu dostať viac kompetencií i financií a zdravotníci pomocnú ruku. Vláda podľa neho už musí verejnosti ukázať aj svoj dlhodobý strategický plán, ktorý nemožno nahradiť celoplošným testovaním. KDH zároveň oceňuje, že občania sa k celoplošnému testovaniu postavili konštruktívne napriek výhradám a rozdeleniu v spoločnosti. Europoslanec za KDH a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec vyjadril vďaku rakúskym a maďarským zdravotníkom za pomoc Slovensku pri víkendovom celoplošnom testovaní. Ide podľa neho o výraz solidarity v rámci európskej spolupráce, uvádza v závere portál parlamentné listy.sk.

„Celoplošné testovanie nemá zmysel, je to len megalomanská propagandistická clona Matovičovho zlyhania“ – Eduard Chmelár

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info