fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Fico vyzval prezidentku na zastavenie testovania. Vláda vraj koná v rozpore s právomocami

Robert Fico (Smer-SD). FOTO TASR - Martin Baumann

Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico vyzval prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby zastavila celoplošné testovanie obyvateľstva. Informáciu priniesol portál cas.sk.

Robert Fico tvrdí, že hlava štátu môže na základe Ústavy SR zastaviť operáciu, pretože sa na ňu vláda neobrátila pri vysielaní vojakov na odberné miesta. Fico hovorí, že iba prezidentka môže na návrh vlády nariadiť využitie vojakov. Ich prítomnosť na odberných miestach bude podľa neho v rozpore s ústavou. Informoval portál cas.sk

Expredseda vlády upozornil, že už pri vyhlásení núdzového stavu bolo vyčlenených 1500 vojakov Ozbrojených síl SR a na celoplošné testovanie ďalších 8000 vojakov. „Niet žiadnych dôvodov pochybovať, že toto nasadenie vojakov je v príkrom rozpore s ústavou a príslušnými ústavnými zákonmi. Ústavný zákon o bezpečnosti štátu v takej situácii, ako je napríklad núdzový stav, hovorí, že je to iba prezidentka, ktorá môže na návrh vlády nariadiť použitie vojakov,“ uviedol na sociálnej sieti Fico.

Šéf Smeru-SD sa verejne pýta, kde je návrh vlády a kde je rozhodnutie prezidentky, že vojaci boli nasadení podľa ústavného zákona o bezpečnosti štátu. Vláda podľa neho o nasadení vojakov rozhodla obyčajným uznesením, čo je v rozpore s ústavou. Fico zároveň dodal, že začiatkom týždňa chce podať návrh na vyslovenie nedôvery vláde, pretože celá vláda sa odhlasovaním uznesenia podieľa „na tomto protiústavnom stave“.

Robert Fico cíti šancu na politický návrat. Paradoxne mu v tom pomáha Matovič

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info