HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Moslimovia v Európe sú „lynčovaní“ ako boli Židia pred druhou svetovou vojnou, uviedol Erdogan

Recep Tayyip Erdogan / Foto: TASR/AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyčistil žalúdok francúzskemu Emmanuelovi Macronovi a ďalším európskych vodcov, pričom označil jeho kolegov za fašistov a šampiónov islamofóbie, ktorí sa zúčastnili na „lynčovacej kampani“, informuje portál RT.

Erdogan pokračoval v slovnej vojne s Macronom po tvrdých komentároch francúzskeho prezidenta o radikálnom islame v dôsledku vraždy učiteľa Samuela Patyho v Paríži. Erdogan v pondelok v prezidentskom paláci v Ankare uviedol, že Macron v obrovskej miere podporuje islamofóbiu a obviňuje tiež ďalšie európske hlavy štátov.

„Moslimovia sú v súčasnosti vystavení lynčovacej kampani, ktorá je podobná kampani proti Židom v Európe pred druhou svetovou vojnou,“ uviedol turecký prezident.

„Európski politici musia teraz  zastaviť nenávistnú kampaň vedenú Macronom,“ dodal Erdogan a potom upriamil svoju pozornosť na nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú a spochybnil, ako môže v Nemecku existovať náboženská sloboda po policajnom zásahu v mešite v Berlíne.

Po rozhodnutí poľského Najvyššieho súdu o potratoch prerušili demonštranti nedeľné omše

Aj keď turecký prezident väčšinu viny pripísal Macronovi, zameral sa aj na ďalších západných vodcov. Tvrdil, že tieto „útoky sa stali politikou na úrovni hláv štátov. Ste fašisti, ste odkazom v reťaze nacizmu.“ tvrdo prehlásil Erdogan.

Erdogan tiež zopakoval svoje predchádzajúce poznámky týkajúce sa Macronovho duševného zdravia a tvrdil, že francúzsky prezident potrebuje „duševnú kontrolu“.

Turecký prezident nie je jediným moslimským vodcom, ktorý sa pustil do boja s Macronom kvôli jeho postoju k islamu.

Pakistanský premiér Imran Khan v nedeľu vyhlásil, že francúzsky prezident sa „rozhodol povzbudiť islamofóbiu útokom na islam, a nie voči teroristom, ktorí páchajú násilie, či už sú to moslimovia, bieli rasisti alebo nacistickí ideológovia.“ Khan tiež zverejnil fotografiu svojho listu generálnemu riaditeľovi Facebooku Markovi Zuckerbergovi, v ktorom ho žiada o zákaz islamofóbneho obsahu.

Po rozhodnutí poľského Najvyššieho súdu o potratoch prerušili demonštranti nedeľné omše

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info