fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Plošné testovanie ma prvú priemyselnú obeť: Veľký problém hlási fabrika na Orave

TASR

Minulotýždňové testovanie v troch okresoch na Orave si vyžiadalo prvú „obeť“. Je ňou producent ferozliatin na výrobu ocele, spoločnosť OFZ, ktorý má v súvislosti s pilotným testovaním na ochorenie COVID-19 značný výpadok zamestnancov.

Oravskému producentovi ferozliatin na výrobu ocele nenastúpilo do práce v noci zo soboty 24. 10. na nedeľu 60 % pracovníkov kritických stredísk. Uviedol to výkonný riaditeľ firmy Branislav Klocok. Spoločnosť síce výpadok pracovnej sily očakávala a snažila sa naň vopred pripraviť preventívnym znížením výroby, no taký veľký počet ju prekvapil. „Postupne ako nám začali ľudia vypadávať, sme boli nútení výrobu znížiť až o 40 percent, niekedy aj viac – podľa toho, koľko ľudí sme mali k dispozícii na obsluhu pecí,“ uviedol Klocok, informuje o tom portál cas.sk.

Hrozí odstávka jednej z pecí

Krátko pred začiatkom plošného testovania mala oravská spoločnosť výpadok zamestnancov kritických stredísk na úrovni 20 percent. „Keďže nám vypadávali postupne, dalo sa to zvládnuť. Dnes v noci sme však mali situáciu, keď do práce nenastúpila takmer polovica zamestnancov. Na jednej zmene ich máme 19, do práce prišlo desať ľudí. Snažíme sa to vykryť v medziach toho, čo nám dovoľuje Zákonník práce, i keď to nie je jednoduché,“ povedal výkonný riaditeľ, ktorý zdôraznil, že takýto stav sú schopní udržať len niekoľko dní.

Podľa Klocoka je veľká väčšina zamestnancov spoločnosti a ich rodín už pretestovaná, no zatiaľ nemá presné informácie o tom, koľko z nich bolo pozitívnych, prípadne koľko ich neprišlo do práce z nejakého iného dôvodu. „Hromadný výpadok pracovnej sily pre OFZ znamená reálnu hrozbu, že budeme musieť odstaviť jednu z pecí. To by nás stálo od 250.000 do 500 000 eur. Pokiaľ by došlo k nekontrolovanému odstaveniu výroby, škody by boli nedozerné,“ upozornil podľa cas.sk výkonný riaditeľ.

Ministerstvo práce pripravilo nové projekty na podporu zvyšovania zamestnanosti

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info