HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

USA sankcionujú ruský chemický výskumný ústav, pretože je „spojený“ s počítačovým malvérom Triton

Ilustračný obrázok / Fotobanka

Moskovský výskumný ústav zapojený do vývoja vojenského systému S-300 bol americkým ministerstvom financií zaradený na čiernu listinu kvôli údajným „spojeniam“ s malvérom používaným „proti americkým partnerom na Blízkom východe“, informuje portál RT.

Ústredný vedecký ústav chémie a mechaniky (TsNIIKhM) je „napojený na deštruktívny malvér Triton“, vyhlásil v piatok minister financií Steven Mnuchin a obvinil ho z „budovania nástrojov na mieru, ktoré umožnili“ kybernetický útok na „petrochemický priemysel“ na Blízkom východe “, ktorý sa údajne uskutočnil v auguste 2017.

Pre toto tvrdenie nebol ponúknutý žiadny dôkaz, a ani k tomu, že v „roku 2019 boli údajne hlásení aj útočníci za malvérom Triton, ktorí skenovali a testovali najmenej 20 elektrických spoločností v USA na chyby zabezpečenia.“

Údajný útok malvéru sa zameral na priemyselné riadiace systémy v zariadení a „mohol spôsobiť vážne fyzické škody a straty na životoch,“ uviedlo v oznámení ministerstvo financií.

Putin tvrdí, že osobne požiadal, aby bol Navaľnyj kvôli liečbe premiestnený do Nemecka

V médiách sa objavili správy o kybernetickom útoku na petrochemické zariadenie v Saudskej Arábii v auguste 2017, jeho meno ani vlastníctvo však nikdy neboli zverejnené. Príbeh z New York Times z marca 2018 uviedol, že „Irán, Čína, Rusko, USA a Izrael majú technickú vyspelosť na uskutočnenie takýchto útokov“, a špekulovalo sa aj nad tým, že za tým stojí Irán, argumentujúc tým, že žiadny z ostatných nemal motív to urobiť.

V dôsledku sankcií je zablokovaný akýkoľvek majetok ústavu vo vlastníctve osôb z USA a Američanom je zakázané s nimi vykonávať akékoľvek transakcie.

Sankcie boli uložené na základe zákona o boji proti americkým protivníkom prostredníctvom sankcií (CAATSA), zákona schváleného s vetami neprekonateľnými väčšinami v snemovni aj v Senáte v júli 2017 – na vrchole hystérie „Russiagate“.

Erdogan obviňuje Rusko, USA a Francúzsko z poskytovania „vojenskej podpory“ Arménsku uprostred konfliktu v Náhornom Karabachu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info