HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Covid je v nemocnici 5x smrteľnejší ako chrípka, upozorňuje CDC

Ilustračný obrázok/TASR
Riziko úmrtia na koronavírus je päťkrát vyššie ako riziko sezónnej chrípky, uviedlo Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC)v novej správe založenej na záznamoch 9 000 pacientov v nemocniciach. Téme sa venuje portál RT.

„V porovnaní s pacientmi s chrípkou mali pacienti s COVID-19 viac ako päťkrát vyššie riziko úmrtia v nemocnici a približne dvojnásobné riziko prijatia na JIS.  Museli zniesť dlhší pobyt v nemocnici a mali vyššie riziko 17 akútnych respiračných, kardiovaskulárnych, hematologických, neurologických, renálnych a iných komplikácií,“ uvádza sa v novej správe CDC zverejnenej v utorok.

Štúdia zistila, že zatiaľ čo 21 percent pacientov s Covid-19, ktorých záznamy boli študované, zomrelo, podiel pacientov s chrípkou so smrteľnými následkami bol asi 3,8 percenta alebo menej. CDC uviedla, že okrem toho, že je koronavírus oveľa smrteľnejší ako sezónna chrípka, vedie aj k množstvu komplikácií, ktoré sú u pacientov hospitalizovaných s chrípkou menej pravdepodobné.

To, čo chce Matovič, je protiústavné! Slová právnika isto premiéra nepotešia

Pokiaľ ide o „syndróm akútnej respiračnej tiesne“ alebo ARDS, podľa CDC je u pacientov s koronavírusmi takmer 19-krát vyššia pravdepodobnosť, že budú trpieť týmto ochorením v porovnaní s tými, ktorí sa liečia na chrípku.

No je tu aj jedna pozitívna správa. CDC uvádza, že u pacientov liečených na Covid-19 je menšia pravdepodobnosť vzniku „exacerbácií astmy“ a „chronickej obštrukčnej choroby pľúc“ ako u pacientov s chrípkou.

Agentúra tiež poznamenala, že rasové menšiny sa zdajú byť zraniteľnejšie voči Covid-19. Hrozí im všeobecne „vyššie riziko“ pre respiračné, neurologické a renálne komplikácie a sepsu ako bielym. Vedci tvrdia, že rozdiely nemožno vysvetliť iba vekom alebo zdravotným stavom. Medzi týmito dvoma skupinami pacientov, infikovanými Covidom-19 a pacientmi s chrípkou, bola prvá skupina „o niečo staršia“ (nad 69 rokov). Pacienti s chrípkou však mali viac zdravotných problémov.

Miliardy ľudí budú mať problém dostať sa k vakcíne proti koronavírusu

Takmer polovica pacientov s Covidom-19 (48,3 percenta) bola čiernej pleti, zatiaľ čo tvorila iba štvrtinu pacientov s chrípkou (24,7 percenta). Podiel Hispáncov v oboch skupinách bol zhruba rovnaký.

Štúdia čerpala z nemocničných záznamov 3 948 pacientov hospitalizovaných s Covidom-19 a 5 453 pacientov hospitalizovaných s chrípkou vo Veterans Health Administration.

Spojené kráľovstvo podporilo nový typ štúdie, pri ktorej budú dobrovoľníci zámerné nakazení koronavírusom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info