HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Získali sme video, ktoré zaznamenalo haváriu F-35B US Navy

F-35 Lockheed Martin
Ilustračné foto / Wikipédia

Mariňáci mali smolu, počas tankovania sa im zrútil stroj F-35B 

Zverejňujeme pravdepodobne jediné video, ktoré zachytáva následok nehody, ktorá sa stala cca pred týždňom v oblakoch nad kalifornskú pevninou. Podľa oficiálneho vyjadrenia leteckej základne Yuma, ktorá spadá pod Americkú námornú pechotu, došlo počas utorkového cvičenia tankovania počas letu k nehode. Podrobnosti pridáva armyweb.cz

Podľa oficiálnych informácií malo dôjsť ku kolízii medzi tankerom KC-130 a supermoderným stíhacím lietadlom F-35B. Kým tanker po kolízii pristál „viacmenej“ bezpečným spôsobom, F-35ka také šťastie nemala, ako si môžete sami pozrieť na videu nižšie.

Video: Cvičné tankovanie za letu sa zvrtlo a mariňáci prišli o F-35B / YouTube

Piloti tankovacieho špeciálu dokázali s poškodeným strojom pristáť, hoci uprostred polí a so značným poškodením lietadla. Pilot stíhačky také šťastie nemal, musel sa katapultovať a F-35B sa následne nekontrolovane zrútila k zemi. Zatiaľ nie je úplne jasné, kde presne sa nehoda stala a ani nateraz nedošlo k oficiálnemu potvrdeniu straty lietadla. Podľa priloženého videa je však pomerne jasné, že okrem šrotu toho z neho príliš nezostalo.

Námorná pechota sa k pádu stíhačky príliš vyjadrovať nechce najmä s ohľadom na to, aby na miesto nehody neprúdili davy zvedavých ľudí, ktorí napríklad prahnú po nejakom suveníre, alebo z dôvodu prípadnej technickej špionáže. Oficiálnym dôvodom je potenciálne nebezpečenstvo plynúce z nebezpečných materiálov, ktoré sa môžu pri nehode lietadla tohto typu uvoľňovať do vzduchu a spôsobovať prípadné zdravotné ťažkosti.

Cena jedného lietadla F-35B sa pohybuje okolo 120 miliónov dolárov a náklady na opravu špeciálnej verzie C-130 tiež nebudú nijako nízke. Dôležité však je, že sú všetci zúčastnení v poriadku.

Bojová loď US Navy trafila rovno kanadskú nákladnú loď Rosaire A. Desgagnés

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info