HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Nový šifrovací plán Facebooku nevyhovuje až siedmim vládam

Ilustračné foto / Pixabay

Spojené kráľovstvo a ďalšie krajiny kritizovali Facebook za plán zaviesť nový typ šifrovania správ, pričom to argumentujú tým, že tento krok umožní pedofilom slobodne zdieľať materiály o zneužívaní detí, informuje portál RT.

Americký gigant v oblasti sociálnych médií sa ocitol v centre ďalšej kontroverzie, pretože jeho iniciatíva sa údajne zameriavala na ochranu súkromia miliárd ľudí používajúcich Facebook, Instagram a WhatsApp na prudkú opozíciu Veľkej Británie a USA, ako aj ďalších krajín krajinách. Vlády tvrdia, že tento krok urobí zo sociálnych sietí bezpečné útočisko pre pedofilov a teroristov.

V nedeľu britská ministerka vnútra Priti Patelová zverejnila na portáli The Sun správu, podľa ktorej plán Facebooku „pomôže iba teroristom a pedofilom“ a obvinila technologického giganta z toho, že neprišiel s „dôveryhodnou“ stratégiou boja proti sexuálnemu zneužívaniu detí.

Vďaka tejto zmene by bolo „takmer nemožné obnoviť internetové trestné rozhovory,“ uviedla s odvolaním sa na niektorých úradníkov. Patelová označila argumenty Facebooku za „prehnané“ a uviedla, že chce iba „privrieť oči“ pred „hrozným zneužívaním“.

Briti chcú chytať člny migrantov v Lamanšskom prielive do sietí

Londýn sa však neobmedzil iba na názory v britských médiách. Skupina Five Eyes – Veľká Británia, USA, Austrália, Nový Zéland a Kanada, ku ktorým sa tentoraz pripojili aj India a Japonsko – vydala spoločné vyhlásenie, v ktorom v podstate požaduje, aby Facebook poskytoval bezpečnostným službám zadné vrátka, ktoré im umožnia prístup k šifrovaným správam.

„Technologické spoločnosti by mali do návrhu svojich šifrovaných produktov a služieb zahrnúť mechanizmy, pomocou ktorých môžu vlády konajúce s príslušným právnym orgánom získať prístup k údajom v čitateľnom a použiteľnom formáte,“ uvádza sa vo vyhlásení a nabádajú tak technologického giganta, aby „vzájomne súhlasilo s riešením“, ktoré má údajne chrániť súkromie aj „verejnú bezpečnosť“.

O zámeroch spoločnosti Facebook plne šifrovať komunikáciu vo svojej aplikácii na odosielanie správ a Instagram Direct, okrem už šifrovaného WhatsApp, sú známe minimálne od roku 2019. Potenciálna zmena by znamenala, že nikto okrem odosielateľa správy a príjemcu by ich nemohol vidieť alebo upraviť jej obsah.

Facebook odstraňuje stovky falošných profilov viazaných na pro-Trumpovu skupinu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info