HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

V pondelok pokračuje disciplinárne pojednávanie s Dobroslavom T. bez účasti verejnosti

Na snímke bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. FOTO TASR - Jakub Kotian

Disciplinárna komisia prokuratúry bude v pondelok 19. októbra pokračovať v konaní vo veci bývalého generálneho prokurátora Dobroslava T. Účasť verejnosti však pre aktuálnu epidemiologickú situáciu nebude umožnená.

„Na základne aktuálne platných pandemických opatrení a pokynov zverejnených na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR (opatrenia ÚVZ SR v súvislosti s COVID-19), sú pre ústne pojednávanie disciplinárnej komisie dňa 19. 10. 2020 vo veci JUDr. D. T. z rozhodnutia disciplinárnej komisie vydané nasledujúce obmedzenia: Vstup verejnosti nebude umožnený,“ uviedol vo vyhlásení predseda disciplinárnej komisie Attila Izsak.

Doplnil, že v záujme zachovania práva verejnosti na prístup k informáciám z ústneho pojednávania disciplinárnej komisie v čo najväčšom rozsahu komisia umožní vstup trom akreditovaným osobám z verejnoprávnych médií a agentúr (RTVS, TASR, SITA) vzhľadom na kapacitné možnosti miestnosti, v ktorej sa uskutoční ústne pojednávanie.

Predošlé pojednávanie v tomto prípade komisia 23. júna prerušila na neurčito s tým, že si k záležitosti medializovaných vyjadrení o rozhovore s Marianom K. a k prepusteniu Jozefa Majského z väzby vyžiada stanovisko Etickej komisie prokuratúry. Etická komisia prokuratúry následne k tejto veci zasadala ešte 7. júla v Banskej Bystrici. Výsledkom bolo konštatovanie porušenia pravidiel prokurátorskej etiky zo strany bývalého šéfa prokuratúry. Následne sa disciplinárne pojednávanie s Dobroslavom T. malo uskutočniť začiatkom septembra, ten sa však ospravedlnil zo zdravotných dôvodov.

Drogový díler skončil v rukách polície

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav T. čelí disciplinárnemu stíhaniu pre svoje vyjadrenia k nahrávke rozhovoru s neskôr viacnásobne stíhaným Marianom K. Nahrávka sa týkala údajného vydierania predstaviteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka pre kauzu Gorila. Návrh na stíhanie konkrétne poukazuje na to, ako sa Dobroslav T. v súvislosti s nahrávkou vyjadril v októbri 2019 pre TV Markíza. Uviedol vtedy, že na nahrávke „môžu byť udalosti, ktoré by mohli byť v reálnom čase stotožnené“.

Na disciplinárnom pojednávaní 2. júna však právna zástupkyňa Dobroslava T. uviedla, že on sám odmieta akékoľvek spájanie jeho osoby s obsahom konverzácie na nahrávke. „Nie je si istý, či sa jedná o jeho hlas,“ povedala s tým, že nahrávka je v zlej kvalite a mohla byť napríklad technicky upravená. „Jeho hlas je pomerne všedný, dá sa jednoduchým spôsobom napodobiť,“ skonštatovala. Dobroslav T. pritom pripustil, že sa s Marianom K. pozná, podľa vlastných slov však nemohol predpokladať, že sa z neho stane trestne stíhaná osoba. „Za posledných päť rokov sa nestretli vôbec,“ uviedla právnička Dobroslava T.

„Rúška môžu spôsobiť nedostatok kyslíka, čo zas môže trvale poškodiť mozog, hlavne u detí“

Návrh sa tiež týka vyjadrení k prepusteniu podnikateľa Jozefa Majského z väzby v roku 2004. Dobroslav T. podľa prokuratúry v tejto súvislosti nepravdivo tvrdil, že ho vtedy krajská prokuratúra v Košiciach informovala, že dôvody väzby obvineného pominuli. „Toto tvrdenie Dobroslava T. bolo klamstvo,“ skonštatoval zástupca Generálnej prokuratúry SR, ktorá disciplinárne stíhanie Dobroslava T. navrhla.

V prípade uznania viny Dobroslavovi T. hrozí zbavenie funkcie prokurátora. Dobroslav T. bol na čele prokuratúry v rokoch 2004 až 2011. Od októbra minulého roku má pozastavený výkon funkcie prokurátora.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info