HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

COVID-19 nakazil vyše 38 miliónov ľudí. Slovensko sa bojí českého scenára, ale kráča rovnakou cestou

Ilustračný obrázok / Pixabay

Na začiatku pandémie boli scenáre s desiatkami miliónov nakazených považované za zbytočne dramatické. Teraz je situácia iná a zdá sa, že kým ľudstvo nevyrobí dostatočne účinnú vakcínu, bude sa koronavírus šíriť naďalej, píše portál Expres.

Americká Univerzita Johnsa Hopkinsa už potvrdila cez milión úmrtí v dôsledku respiračnej choroby COVID-19. Miliónové prírastky nakazených sú pravidelne už len otázkou niekoľkých dní. Na rozdiel od prvej vlny pandémie, teraz s vírusom výrazne bojuje nielen Česká republika, ale aj Slovensko, ktoré zavádza tvrdé opatrenia.

Dnes je po celom svete 38 miliónov nakazených. Polovicu prípadov majú na svedomí tri najpostihnutejšie štáty: Spojené štáty, India a Brazília.

Počet potvrdených prípadov COVID-19 na celom svete oficiálne presiahol 1 milión

Situácia sa výrazne zhoršuje v Európe, kde prepukajú takzvané druhé vlny. Dramaticky je na tom bohužiaľ Česká republika, ktorá sa z premianta stala čiernou ovcou.

Situácia v Česku bola varovaním aj pre okolité krajiny, ktoré s nimi postupne uzatvárali hranice a snažili sa, aby u nich pandémia opäť neprepukla dramatickým spôsobom. Jednou z takýchto krajín bolo aj Slovensko, ktoré však teraz čelí podobným problémom.

„Slovensko sa bohužiaľ vydalo českou cestou. Naša krivka má podobný priebeh ako česká krivka. Medzi nami a Českou republikou je rozdiel asi dva týždne,“ vyhlásil minister zdravotníctva Marek Krajčí na mimoriadnej tlačovej konferencii.

Pribudlo 1929 prípadov COVID-19, je to naďalej dramatický nárast

Slovensko pristúpilo k razantným opatreniam, ktoré sú v mnohom dramatickejšie než v Českej republike. Od 1. októbra v krajine platí núdzový stav, počas ktorého boli obmedzené hromadné akcie. Rúška je novo povinné nosiť nielen vnútri, ale aj vonku, ak nie sú ľudia schopní zabezpečiť viac ako dvojmetrový odstup od ostatných.

„Kde budeme za dva týždne a či budeme tam, kde Česká republika, je veľmi ťažké povedať, pretože opatrenia majú v súčasnosti plošný charakter a sú veľmi prísne,“ povedal epidemiológ Marek Majdan pre iRozhlas.cz s tým, že pre Slovensko je Česká republika odstrašujúcim príkladom toho, čo hrozí v prípade vypuknutia nákazy.

Miest v materských školách je dosť, musíme ich riešiť však lokálne, tvrdí Gröhling

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info